Partner serwisu
13 października 2014

Ropa ostro tanieje

Kategoria: Zdaniem Szczęśniaka

Dla przemysłu chemicznego cena ropy należy do podstawowych wyznaczników otoczenia makroekonomicznego. Dodatkowo, różnica między ceną ropy naftowej i gazu ziemnego jest istotnym wskaźnikiem, decydującym o konkurencyjności i wynikach finansowych, czyli o powodzeniu działalności gospodarczej.

Ropa ostro tanieje

Ropa ostro tanieje, cena spada na łeb, na szyję. Jeszcze  w połowie czerwca ropa Brent kosztowała 114 dolarów za baryłkę, dzisiaj już 88 $. Spadek o 26 dolarów, czyli 23% niższa cena, może przewrócić każdą kalkulację. Choćby przy zakupach gazu, gdy mamy do wybory dotychczas drogi gaz oparty na formułach cen ropy naftowej i ceny z rynku spotowego gazu. Dlatego też gwałtowne  wahania ropy trzeba uważnie śledzić, kalkulować i rozumieć ich przyczyny.

Z tym ostatnim jest najtrudniej, gdyż patrząc na fundamenty rynkowe – nie widać powodów, żeby ceny ropy miały spadać. Podstawowy wskaźnik – wyraz równowagi popytu i podaży - stan zapasów magazynowych ropy naftowej w USA – najbardziej płynny, przejrzysty fragment światowego rynku ropy - nie wskazuje na to, by ceny ropy miały iść w górę. Znajduje się on w górnej części 5-letniego pasma stanów magazynowych, ale przez ostatnie dwa lata był znacznie powyżej tego pasma. Podobnie zresztą i pozostałe parametry, które od wielu miesięcy są bardzo stabilne.

Jednak w dzisiejszym stanowieniu ceny takich towarów jak ropa na rynku światowym, nie tylko same fundamenty grają rolę. Na bazie obrotów towarowych istnieją obroty finansowe, które są związane z samym towarem dość luźno. Wszelkie instrumenty finansowe, które są oparte na fizycznych towarach – jak gaz czy ropa, już są większym i ważniejszym elementem przy wyznaczaniu cen niż te podstawowe czynniki – popyt, podaż, stan zapasów. Rynki towarowe i finansowe (akcji, obligacji) są już połączone i głównymi czynnikami wyznaczania cen towarów i ich wahań – są napływ i odpływ pieniądza na rynek towarowy. Bilans towarów na rynku może być tylko wskazówką co do perspektyw tego rynku dla inwestorów finansowych.

Tak więc nie znajdując fundamentalnych powodów do tak gwałtownego spadku cen ropy naftowej, skierowałbym uwagę Czytelników na rynki finansowe. Dla tych rynków głównym czynnikiem cenowym jest kreacja pieniądza i jego świeży dopływ. Dzisiaj najważniejszym spośród dostarczających nowe środki płatnicze jest amerykańska Rezerwa Federalna, największy bank centralny świata. A październik to miesiąc, w którym FED kończy program Quantitative Easing 3, gdy przestanie napływać na rynek comiesięczna świeża porcja tego, co tygrysy lubią najbardziej – nowych pieniędzy. Rynki ogarniają więc ponure nastroje, niedźwiedzie dominują.

Jak to działa na rynku ropy, o tym w części drugiej...[Ropa a inwestorzy finansowi]

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ