Partner serwisu
05 lutego 2019

Polityka klimatyczno-energetyczna a polski przemysł chemiczny

Kategoria: XXV Sympozjum CHEMIA 2019

Czy polityka klimatyczno-energetyczna ograniczy polski przemysł chemiczny? – na takie pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty eksperckiej, która odbyła się pierwszego dnia XXV Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2019. Dyskusja rozpoczęła się od pytania o efekty obrad ubiegłorocznego szczytu klimatycznego dla polskiej branży chemicznej.

Polityka klimatyczno-energetyczna a polski przemysł chemiczny

Debatę poprowadził dr inż. Andrzej Sikora, Prezes Zarządu InstytutU Studiów Energetycznych, który też rozpoczął dyskusję krótką prezentacją wprowadzającą. Udział w niej wzięli: Józef Węgrecki – Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN S.A., Michał Jabłoński – Ekspert ds. Ochrony Środowiska, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Marek Jagieła – Dyrektor Działu Sprzedaży Chemii Przemysłowej i Działu Rozwoju Rynku, BASF Polska Sp. z o.o., Artur Kopeć – Członek Zarządu, Grupa Azoty S.A., Jarosław Zarychta – Head of Industry Solutions for Manufacturing, Microsoft, Tomasz Zieliński – Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

COP24 – bez przełomu

Punktem wyjścia w dyskusji było nawiązanie do ustaleń z ostatniego szczytu klimatycznego COP24, który odbył się w grudniu ub. r. Prowadzący zadał ekspertom pytanie o to, w jaki sposób to, co wydarzyło się w Katowicach, wpłynie na firmy, które reprezentują. Eksperci byli zgodni co do tego, że szczyt klimatyczny nie wniósł niczego nowego, ponad to, o czym już mówi się powszechnie, czyli konieczność ograniczenia emisji CO2 i redukcji, a w dalszej perspektywie odejścia od węgla, jako paliwa. Zdaniem prelegentów samo podpisanie porozumień było kompromisem, a to, biorąc pod uwagę mnogość często wykluczających się interesów poszczególnych państw, stanowiło pewnego rodzaju sukces. Przyznali również, że narzucone regulacje zmuszają polski przemysł do efektywniejszych działań, m.in. poprzez poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych.

W kierunku ograniczenia emisji

- Regulacje uważamy za coś, co z jednej strony jest wyzwaniem i przeszkodą rozwoju firmy, jest kosztem. Z drugiej strony wymusza pewne innowacje. BASF się do tego dostosowuje, niedawno ogłosiliśmy nową strategię – powiedział Marek Jagieła, Dyrektor Działu Sprzedaży Chemii Przemysłowej i Działu Rozwoju Rynku, BASF Polska Sp. z o.o.

- Pokazuje to kierunek, w jakim energetyka i chemia, w ogóle cały przemysł ciężki, będzie musiał iść. Dla nas to sytuacja jasna – jest polityka dekarbonizacyjna, o której mówi się już wprost. Musimy się do tego dostosować i z tym żyć. - przyznał Michał Jabłoński, Ekspert ds. Ochrony Środowiska Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.

- Przyglądaliśmy się, temu, co się tam działo. Analizujemy to, na pewno wykorzystamy te informacje i kierunek polityki, który jasno się klaruje, przy tworzeniu naszej nowej strategii po 2020 r. - powiedział Artur Kopeć, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A

Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN S.A. przyznał, że nie tylko firmy energetyczne stoją przed ogromnym wyzwaniem, związanym z europejską polityką klimatyczno-energetyczną. - Pewne działania robiliśmy przed COP24 i będziemy je kontynuować w kierunku ograniczania emisji CO2 i nie tylko, dostosowywania wszystkich przepisów. - powiedział Józef Węgrecki.

Jarosław Zarychta, Head of Industry Solutions for Manufacturing Microsoft stwierdził, że ogólnoświatowa debata poświęcona ochronie środowiska, która odbyła się w Polsce, kraju przywiązanym do tradycyjnych metod produkcji budzi pewne refleksje. - Nasza firma zwróciła uwagę na bardzo ważny aspekt, mianowicie na rolę współczesnej informatyki, w ogóle technologii teleinformatycznej, na możliwości generowania oszczędności, które mają wpływ na niskoemisyjność naszej gospodarki – dodał Józef Zarychta.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ