Partner serwisu
02 marca 2020

Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla polskiej gospodarki?

Kategoria: Aktualności

Komentarz Marka Maksymowicza, dyrektora Rynku Odzieży Ochronnej Krótkotrwałego Użytku w PW Krystian, eksperta Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla polskiej gospodarki?

W związku z ogniskami koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie polskie hurtownie sprzętu ochronnego świecą pustkami, ceny tego typu produktów rosną, a producenci nie nadążają z realizacją zamówień. Już na początku lutego apteki odnotowywały wzrost sprzedaży maseczek ochronnych, jednak prawdziwy skok miał miejsce pod koniec tego miesiąca, kiedy w mediach pojawiły się informacje o ognisku koronawirusa we Włoszech. W firmie PW Krystian w ciągu ostatnich 3 tygodni dostaliśmy tyle zamówień na maseczki i kombinezony ochronne, ile przez ostatnie 6 miesięcy. Najbardziej pożądane są kombinezony w kategorii III, typ 5-6 oraz półmaski najwyższej klasy P3 (do zagrożeń biologicznych). Sprzętem ochronnym zainteresowane są nie tylko firmy i instytucje, w tym służba zdrowia, ale i rynek detaliczny.

Tymczasem są firmy, które codziennie używają takich masek i kombinezonów np. w lakiernictwie, przy produkcji tworzyw sztucznych, klejów, farb, pianek poliuretanowych, w farmacji czy nawet w wodociągach. W konsekwencji boomu na sprzęt ochronny, który jest spowodowany paniką w związku z rozprzestrzenianiem się kornawirusa, wkrótce przedsiębiorstwa z tych branż nie będą miały jak chronić swoich pracowników. Jeżeli zapasy się skończą, a nowych dostaw nie będzie, co już ma miejsce, polskim przedsiębiorstwom grożą poważne przestoje. Zgodnie z prawem, pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy swoim pracownikom (art. 15 Kodeksu pracy).

Codziennie otrzymujemy 10 razy więcej zapytań ofertowych niż przed informacją o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. WHO doradza racjonalne stosowanie maseczek, a na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego został opublikowany komunikat, zgodnie z którym „Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych”. Ministerstwo Zdrowia wymienia pozostałe metody zapobiegania zarażenia koronawirusem, m.in. częste mycie rąk, stosowanie odpowiednich zasad ochrony podczas kaszlu i kichania oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust – mówi Marek Maksymowicz, dyrektor Rynku Odzieży Ochronnej Krótkotrwałego Użytku w PW Krystian, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.

Ciekawostki na temat kultury bezpieczeństwa w pracy można znaleźć również na portalu Facebook: www.facebook.com/bezpieczniwpracy.

***

Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.

***

Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiązana została z inicjatywy firm CWS Polska, PW Krystian oraz TenCate Protective Fabrics w 2014 roku, w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. W 2015 roku do grona koalicjantów dołączyła firma SEKA S.A., a w 2018 DHL w Polsce, reprezentowany przez dwie dywizje: DHL Parcel i DHL Supply Chain. Cel Koalicji realizowany jest poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ