Partner serwisu
17 października 2016

Terminal LNG w Świnoujściu otwarty na import z USA

Kategoria: Z życia branży

GAZ-SYSTEM we współpracy z Ambasadą USA w Polsce zorganizował w Warszawie konferencję biznesową „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej”. To pierwsze w regionie wydarzenie, które umożliwia nawiązanie kontaktów oraz wymianę doświadczeń między przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorstw zajmujących się eksportem skroplonego gazu ziemnego a potencjalnymi odbiorcami LNG z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.

Terminal LNG w Świnoujściu otwarty na import z USA

Wśród gości konferencji znaleźli się przedstawiciele polskiej i amerykańskiej administracji rządowej, reprezentanci placówek dyplomatycznych oraz największych w regionie firm z sektora gazu ziemnego. Spotkanie otworzyły wystąpienia Tomasza Stępnia, prezesa zarządu GAZ-SYSTEM, Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Robin Dunnigan, pełniącej funkcję zastępcy podsekretarza stanu ds. współpracy energetycznej w biurze zasobów energetycznych w Departamencie Stanu USA oraz Johna Andersona, dyrektora Biura Regulacji i Współpracy Międzynarodowej w Departamencie Energii USA.

Wydarzenie stało się znakomitą okazją do zaprezentowania nowych możliwości importu skroplonego gazu ziemnego do państw Europy Środkowo-Wschodniej, a w szczególności potencjału eksportowego USA i warunków kontraktowania dostaw LNG z amerykańskimi partnerami. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, działający komercyjnie od czerwca 2016 roku, stanie się w ten sposób rzeczywistą bramą dla dostaw skroplonego gazu ziemnego, eksportowanego od producentów z całego świata do klientów w tej części Europy.

Podczas konferencji przedstawione zostały zasady korzystania z polskiego gazoportu. Obecni i potencjalni klienci zapoznali się z procedurami i wymaganiami związanymi z realizacją usługi przesyłania gazu ziemnego do odbiorców zlokalizowanych na terenie kraju, a także możliwościami tranzytu gazu do przedsiębiorstw działających na terenie Ukrainy, Słowacji, Czech lub Węgier.

Terminal LNG

Obecnie Terminal LNG w Świnoujściu może przekazać do Krajowego Systemu Przesyłowego po regazyfikacji 5 mld m3 gazu rocznie. GAZ-SYSTEM analizuje różne warianty rozbudowy i zwiększenia funkcjonalności gazoportu. Po rozbudowie jego przepustowość mogłaby wynosić od 7,5 mld m3 do nawet 10 mld m3 gazu rocznie.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat GAZ-SYSTEM planuje koncentrować swoje działania na inwestycjach pozwalających na zwiększenie przepustowości polskiej sieci przesyłowej gazu ziemnego oraz stworzenie technicznych możliwości do transportu gazu z różnych źródeł i kierunków, w tym także dostępu do globalnych rynków gazu poprzez efektywne wykorzystanie Terminalu LNG na polskim wybrzeżu.

Celem tej strategii jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz spełnienie oczekiwań klientów, dla których dostęp do światowego rynku LNG stanowi szansę na większą konkurencyjność, a także korzystniejsze warunki cenowe.

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: polskielng.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ