Partner serwisu

Halina Pupacz: Utrzymać się na rynku...

Kategoria: O tym się mówi

Jak branża może wyglądać za kolejne 20 lat?
Duże nadzieje budzi powstanie wspólnego kompleksu petrochemicznego Grupy Lotos i Grupy Azoty - to inwestycja na miarę budowy nowej rafinerii. Nakłady inwestycyjne na ten projekt są dwukrotnie wyższe od Programu 10+ zrealizowanego przez Grupę Lotos w latach 2007-2011. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 12 mld zł, co oznacza rekordową inwestycję w polskim przemyśle w ostatnich latach. Jej realizacja pozwoli na
obniżenie deficytu Polski w handlu chemikaliami. Polityka globalna, w szczególności dotycząca obniżenia emisji CO2, zapewne będzie wiele kosztowała sektor petrochemiczny. Udział energii i paliw ze źródeł odnawialnych będzie wzrastał wraz ze wzrostem liczby samochodów z alternatywnymi źródłami napędu oraz zużywającymi mniejsze ilości paliw i energii.

Chemia dla mnie to? jakość produktów naftowych, które sprzedaję, prowadząc stację paliw.

Najważniejszym wydarzeniem w branży chemicznej ostatnich 20 lat było... wprowadzenie biokomponentów do paliw ? obecnie 7% w ON i 5% w benzynie. Ponadto konsolidacja polskiej chemii na linii Lotos-Azoty Tarnów-PGNiG oraz wprowadzenie przez Grupę Azoty nowej marki AdBlue: NOX-y. Także duże zmiany u naszych producentów paliw. Rozbudowa mocy rafineryjnych w Lotos (Program 10+). Obecnie nasze rafinerie prawie w całości są w stanie zaspokoić popyt krajowy na paliwa.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ