Partner serwisu
24 czerwca 2019

Jak ograniczać przestoje i awarie?

Kategoria: XII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

Ostatni blok tematyczny konferencji został poświęcony eliminacji przestojów i awarii. Prelegenci szukali odpowiedzi na pytanie o najsłabsze ogniwa w instalacjach i możliwości przewidywania ich awarii na podstawie analiz krytyczności oraz zapobiegania awariom.

Jak ograniczać przestoje i awarie?

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczął piąty panel tematyczny swoim referatem „Zastosowania technik przyrostowych w remontach maszyn i instalacji”.

- Awaria musi wystąpić, jakiekolwiek zastosujemy działania prewencyjne i predykcyjne. Dlatego w mojej pracy zająłem się ostatecznie tym, jak tę awarię naprawić – rozpoczął swoją prezentację prof. Tadeusz Uhl. - Problemami w utrzymaniu ruchu w przemyśle chemicznym są przede wszystkim duże koszty wprowadzania innowacji, czas oczekiwania na części zamienne i później ograniczona żywotność tych części, także logistyka, bo elementy trzeba szybko dostarczyć. Jednym z rozwiązań problemów UR są technologie przyrostowe. Dzielą się na technologię Powder Bed Fusion oraz Laser Metal Deposition – zainteresował uczestników konferencji prof. Tadeusz Uhl.

O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w walce z przestojami, a także wykrywaniem i przewidywaniem awarii opowiedział Łukasz Grala z firmy TIDK, którego doświadczenie w branży sięga już 25 lat.

- Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji nie przepadam za tą nazwą, bo jak dobrze Państwo wiecie, nie ma jeszcze prawdziwej sztucznej inteligencji. Elementy sztucznej inteligencji można jednak wykorzystać w różnych sferach działania przedsiębiorstwa. Znajduje zastosowania nie tylko w proactive & predictive maintenance – podkreślił Łukasz Grala, wymieniając jako zastosowania m.in. naprawy, eliminowanie defektów we wczesnym stadum i wyszukiwanie anomalii.

„Wykrywanie stanów przedawaryjnych urządzeń na podstawie danych uzyskanych dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w NDT” przedstawił Krzysztof Skwarski, Energodiagnostyka Sp. z o.o.

- Wszystkie procesy używane w przedsiębiorstwach łączy jedna rzecz – dane. Mało usłyszałem informacji o jakości danych i o tym, jak one wpływają na efekty, które uzyskujemy. A to kluczowa kwestia w UR – powiedział Krzysztof Skwarski.

Wiesław Zalas z Danfoss Poland Sp. z o.o. opowiedział o wymiennikach ciepła Sondex i Danfoss do przemysłu chemicznego, przedstawiając zalety konkretnych produktów.

- Jeżeli wymiennik ciepła jest dobrze dobrany, korozji praktycznie nie ma – zapewnił Wiesław Zalas, przedstawiając firmy Danfoss i Sondex. - Podstawowym wymiennikiem ciepła jaki stosujemy są wymienniki płytowe uszczelkowe. Jedne z największych ważą ok. 20 ton. Są produkowane w sporych ilościach i służą do oddawania ciepła np. do morza czy do rzeki. Możemy stosować je zarówno w łagodnych warunkach, jak i przy agresywnych mediach – wyjaśnił Wiesław Zalas.

„Analityka w utrzymaniu instalacji chemicznych” to tytuł referatu Dariusza Janasza, reprezentującego OMC ENVAG Sp. z o.o. Opowiedział on o precyzyjnych czujnikach palnika.

- Główną funkcją skanera płomienia jest zapewnienie bezpieczeństwa. Jeżeli płomień znika, odcinamy paliwo, ale to nie wszystko. Z urządzenia możemy czerpać wiele innych informacji, które możemy wykorzystać do monitorowania systemu. Po podłączeniu do sterownika czy komputera możemy dowiedzieć się m.in. o intensywności płomienia, co może wskazywać na zabrudzenie optyki lub kłopoty z paliwem. Informacje, które zbiera urządzenie to też migotanie płomienia i zmiany w spalaniu – wyjaśniał techniczne zagadnienia produktów OMC ENVAG Dariusz Janasz.

Ostatnim referatem piątego bloku konferencji „Utrzymanie Ruchu i Remonty w Przemyśle Chemicznym” było wystąpienie Piotra Boryczki z Grupy Azoty S.A. Prezentacja była studium przypadku awarii podgrzewacza, co odnosiło się do zagadnienia znaczenia zarządzania zmianą w eliminacji przyczyn awarii. Podczas prezentacji przypadku awarii zwrócił on uwagę m.in. na różnice między właściwościami materiału, a wymaganiami. Przedtawiona awaria wiązała się z pęknięciem rury, która powinna spełniać wymagania, jednak okoliczności jej pracy wpłynęły znacząco na strukturę materiału. Prelegent podsumował również rezultaty analiz awarii.

- Dawniej mówiło się o zarządzaniu zapisami, dzisiaj mówimy o dokumentowanymi informacjami. Zmiana powinna następować tam, gdzie jest potrzebna. Utrzymanie ruchu i zmiany muszą się polubić. Musimy z tym żyć. Z każdą zmianą wiążą się ryzyka i musimy je poznać, aby podejmować decyzje z pozycji wiedzy – zaznaczył Piotr Boryczka.

Uczestnikom konferencji podziękował za obecność redaktor naczelny BMP – Przemysław Płonka, zapraszając na kolejne wydarzenia branżowe, planowane na jesień 2019.

źródło: BMP
Tagi: BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ