Grupa MOL podała wyniki za pierwszy kwartał
Grupa MOL podała dziś wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 r. Zysk przed opodatkowaniem wzrósł w tym okresie o 23% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, sięgając 546 mln USD. Wszystkie segmenty biznesowe poprawiły wyniki, pomimo odczuwalnego spowolnienia i trudnych warunków gospodarczych.

W okresie geopolitycznych napięć i gospodarczych przemian, zdołaliśmy wypracować stabilne wyniki. Dobrą wiadomością jest to, że wynikały one z poprawy wewnętrznych wskaźników w niemal wszystkich segmentach biznesowych. Daje to solidną podstawę dla kolejnych wyzwań, gdyż w przyszłości spodziewam się równie burzliwych i niepewnych czasów. Szykując się na te wyzwania trzymamy się sprawdzonej formuły - dyscypliny fiskalnej, przemyślanych inwestycji, dywersyfikacji, zintegrowanego modelu operacyjnego i konsekwentnej realizacji strategicznych celów. Bez zbędnych kombinacji, koncentrujemy się na efektywności i poprawie wskaźników wewnętrznych, bezkompromisowo wzmacniając naszą konkurencyjność. Nasz cel pozostaje ten sam - krótkoterminowo tworzyć wartość dla akcjonariuszy, zaś w długim terminie budować odporną na przyszłe wyzwania Grupę MOL – powiedział Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy MOL komentując wyniki.
Wyniki w segmencie wydobywczym (Upstream) poprawiły się w ujęciu kwartalnym, m.in. dzięki wyższym cenom gazu. Średnia produkcja wyniosła 93 mboepd, w połowie zakładanego zakresu 92-94 mboepd i nieco poniżej poziomów z poprzedniego kwartału, w związku z niższą produkcją w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie, Grupa rozwijała portfolio na Węgrzech. Sfinalizowała transakcję nabycia aktywów w miejscowości Endrőd i rozpoczęła produkcję z odwiertu Som-8.
Pomimo niższych marż rafineryjnych i trudnych warunków zewnętrznych segment rafineryjny (Dowstream) poprawił wynik w ujęciu rocznym. Wpływ negatywnych czynników został zrównoważony dzięki zwiększonej produkcji i sprzedaży własnej oraz lepszemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych. W petrochemii obserwowaliśmy odbicie sprzedaży, jednak w obliczu wciąż trudnych warunków rynkowych działalność ta pozostała pod kreską. Marże rafineryjne ustabilizowały się w okolicach długoterminowych średnich, jednak marże petrochemiczne pozostały słabe.
Pomimo pewnych wyzwań na rynku, segment detaliczny przyniósł dalsze wzrosty, dzięki mocnej sprzedaży zarówno w obszarze paliw, jak i oferty pozapaliwowej. Wzrosła sprzedaż paliw na rynkach rumuńskim i chorwackim. Dynamika wzrostu marży pozapaliwowej uległa spowolnieniu w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale podstawowe trendy pozostały pozytywne. Sieć Fresh Corner kontynuowała ekspansję. Na koniec pierwszego kwartału działało 1341 punktów co dało wzrost o 1% kwartalnie i 6% w ujęciu rocznym.
Segment gospodarki cyrkularnej przyniósł dodatni wynik EBITDA napędzany głównie zdarzeniami jednorazowymi. Nakłady inwestycyjne skupione były na skalowaniu systemu kaucyjnego, w ramach którego działa już ponad 4,8 tys. punktów odbioru. Zbiórka opakowań po napojach rośnie w ujęciu kwartalnym o 10%, sięgając 6,5 mln sztuk dziennie. Odnotowano również postępy w innych projektach infrastrukturalnych, w tym w zakresie budowy kolejnego wysypiska w Komárom (w planach jest kolejnych osiem), a także przygotowania projektów z zakresu produkcji energii z odpadów.
Segment przesyłowy zanotował spadek EBITDA pomimo rosnącego popytu na usługi przesyłowe z uwagi na niekorzystne otoczenie makro.
Komentarze