Partner serwisu
25 września 2015

BASF Polska popularyzuje chemię na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Kategoria: Innowacje i nauka

18-23 września we Wrocławiu odbywał się największy festiwal popularnonaukowy na Dolnym Śląsku. W ramach tegorocznej, 18. edycji przedstawiciele BASF Polska wygłosili wykład, który w ciekawej formie zilustrował młodym ludziom takie zagadnienia, jak zanieczyszczenie powietrza oraz kataliza. Udział firmy w Dolnośląskim Festiwalu Nauki nawiązuje do współpracy jubileuszowej BASF Polska z Uniwersytetem Wrocławskim.

BASF Polska popularyzuje chemię na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu. Jego założeniem jest przybliżenie świata nauki młodym ludziom, pokazanie, że nauka nie jest zamknięta w laboratorium – nie jest hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Podobne cele – pokazywanie młodzieży fascynującego świata nauk ścisłych, a zwłaszcza chemii – mają również działania edukacyjne BASF Polska. Wkładem firmy w popularyzowanie nauki podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki był wykład przeprowadzony przez pracowników zakładu produkcji katalizatorów BASF w Środzie Śląskiej. Jego tematem była „Chemia spalin samochodowych”, co nie jest przypadkowe: w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem działa największy zakład produkcji katalizatorów BASF w Europie.

Z pozoru trudny temat zanieczyszczenia powietrza przybrał ciekawą i zrozumiałą formę dla obecnych na wykładzie studentów i gimnazjalistów. Mieli oni okazję zdobyć praktyczną wiedzę na temat chemii spalin samochodowych, a także tego, w jaki sposób zjawisko katalizy przyczynia się do zapobiegania spowodowanym przez nich szkodom. Młodzi adepci chemii byli najbardziej zaskoczeni faktem, że taka niepozorna część samochodu, jak katalizator, potrafi do 90% zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz towarzyszących mu szkodliwych dla środowiska substancji gazowych. Wątek działania i produkcji katalizatorów został rozwinięty dodatkowo w ramach tematycznej ekspozycji, przygotowanej przez firmę. Na stoisku wszyscy chętni mogli zadawać przedstawicielom BASF pytania dotyczące działalności zakładu BASF w Środzie Śląskiej.

„Dzięki partnerstwu firmy BASF z Uniwersytetem Wrocławskim możemy wspólnie dostosowywać działania obu stron do współczesnych wyzwań – zarówno tych typowo ekonomicznych, jak i społecznych. Poprzez wykłady i warsztaty pokazujemy, jakich innowacji potrzebuje przemysł i staramy się zainteresować, a może nawet zafascynować studentów niezwykłymi możliwościami współczesnej nauki” – powiedział dr inż. Bartosz Ura, kierownik inżynierii procesu powlekania w zakładzie produkcji katalizatorów BASF w Środzie Śląskiej.

W ramach obchodów 150-lecia swojego istnienia, firma BASF realizuje współpracę z czterema partnerskimi uczelniami: Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską. W ramach współpracy studenci z kół naukowych tych uczelni zaangażowali się m.in. w tworzenie dla profilu edukacyjnego chemiatomy na Facebooku chemicznych ciekawostek, inspirując swoich młodszych kolegów do poznania chemii od najbardziej interesującej strony. Razem z BASF Polska studenci współtworzą zadania konkursowe, adresowane do uczniów gimnazjów i liceów, które są regularnie umieszczane na profilu chemiatomy. Poza aktywnościami pro-studenckimi, firma buduje także relacje ze środowiskiem akademickim. W bieżącym roku BASF Polska została partnerem kilku konferencji naukowych, organizowanych m.in. przez Uniwersytet Wrocławski.

Takie inicjatywy, jak Dolnośląski Festiwal Nauki aktywnie wspierają kształtowanie u młodych ludzi zainteresowania naukami ścisłymi. Do tego dąży również  BASF Polska. Adresując swoje działania także do najmłodszych entuzjastów chemii, 10 września 2015 roku firma otworzyła laboratorium chemiczne dla dzieci i młodzieży w Humanitarium na terenie Kampusu Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Firma została wyłącznym partnerem laboratorium, które  rocznie będzie odwiedzane przez około 10 tys. uczniów z regionu Dolnego Śląska. Podczas „Dnia Otwartego z BASF” na uczniów szkół z Wrocławia i okolic czekały eksperymenty chemiczne, przygotowane przez studentów z chemicznych kół naukowych:  „Jeż” z Uniwersytetu Wrocławskiego i „Allin” z Politechniki Wrocławskiej. Wystąpili oni gościnnie w ramach realizowanej w tym roku współpracy jubileuszowej z BASF.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ