Partner serwisu
07 grudnia 2023

KPK wspiera polskie podmioty podczas Europejskiego Tygodnia Wodorowego 2023

Kategoria: Aktualności

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, działający w strukturach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dołączył w dniach 20-24 listopada 2023 r. do grona wystawców na European Hydrogen Week (Europejski Tydzień Wodorowy) w Brukseli, żeby wesprzeć wszystkie polskie organizacje w udziale w europejskich działaniach na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej.

KPK wspiera polskie podmioty podczas Europejskiego Tygodnia Wodorowego 2023

Z roku na rok rośnie aktywność polskich organizacji w działaniach europejskiego partnerstwa Clean Hydrogen. Coroczna oferta konkursowa tego partnerstwa na badania naukowe i innowacje to jedna z form wsparcia, jakie są udzielane uczestnikom rozwijającego się ekosystemu wodorowego łańcucha wartości. Horyzont Europa to także liczne inne opcje grantowe dla jednostek zainteresowanych tym obszarem działania. Dlatego też KPK postanowił skupić polską społeczność wodorową pod wspólnym szyldem w Brukseli.

NCBR i partnerzy

Do przestrzeni wystawowej KPK dołączyli współwystawcy:

  • Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. – inicjator i integrator ekosystemu dolin wodorowych w Polsce,
  • Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, Centrum Technologii Wodorowych
  • Politechnika Gdańska – Centrum Technologii Wodorowych
  • Instytut Lotnictwa – SBŁ

Ich wrażenia z obecności na Tygodniu Wodorowym są częścią filmowej relacji z wydarzenia:

 

W ramach bogatego programu prezentacji na stoisku KPK, goście Tygodnia Wodorowego mieli okazję poznać także projekty Instytutu Maszyn Przepływowych – PAN/KEZO, Politechniki Śląskiej oraz znanych polskich firm inżynieryjnych: Biproraf S.A. i SBB Energy.

Dużym zainteresowaniem  odwiedzających stoisko cieszył się też portal WIDERA – bezpłatne narzędzie wspierające łączenie wnioskodawców z ekspertami oceniającymi wnioski przed złożeniem ich do konkursów Horyzontu Europa, zbudowane w ramach projektu NCP_WIDERA.NET koordynowanego przez KPK.

Networking i plany na przyszłość

Europejski Tydzień Wodorowy odwiedziło w tym roku ok. 8 tysięcy osób. To platforma międzynarodowego networkingu z uczestnikami nie tylko z obszaru UE, ale także z Brazylii, RPA czy Kazachstanu – kierunków wynikających ze strategii Komisji Europejskiej Global Gateway w zakresie klimatu i energii. Dla polskiego środowiska integrującą i inspirującą rolę odegrało także zorganizowane w trzecim dniu targów spotkanie networkingowe w brukselskiej siedzibie NCBR, na którym gościliśmy blisko 100 gości.

Sukces pierwszej polskiej obecności na Tygodniu Wodorowym zachęca do planowania zaangażowania w kolejnej edycji w listopadzie 2024 r. KPK będzie o tym rozmawiał ze wszystkimi zainteresowanymi już w styczniu 2024 r., podczas dorocznego Dnia Informacyjnego programu Horyzont Europa, na którym nie zabraknie tematyki związanej z badaniami i innowacjami w technologiach wodorowych.

źródło: NCBR
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ