Adrian Szkudlarski: Rafineria Gdańska na drodze nowych wyzwań
Wyzwaniem będą też niewątpliwie nowe inwestycje.
Już od jakiegoś czasu na terenie naszej spółki realizowane są duże inwestycje poprawiające dostępność operacyjną oraz elastyczność. Wśród nich wymienić m.in. można: wymianę pieców instalacji odzysku siarki (Clausa), rozbudowę kolejowego nalewaka NB03, budowę nowego komina EC wraz z infrastrukturą odprowadzania spalin oraz wiele innych. W swoim portfolio projektów mamy ich około 80 w fazie rozwoju oraz kilkanaście planowanych na kolejne lata.
Do tego dochodzą jeszcze aspekty środowiskowe i dostosowanie się do przepisów UE.
Rafineria Gdańska, zaraz po rafinerii w Płocku, jest kluczowym dostawcą paliw na rynku krajowym. Wszystkie duże firmy znają już pakiet przepisów UE – tzw. Fit for 55, który wiąże się z nałożeniem na przemysł niezwykle ambitnych celów, m.in.: redukowane będą uprawnienia w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (System ETS). Świadomość tych zmian pociąga za sobą wyzwania w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych przez przemysł – w tym także przez rafinerie na całym świecie. Emisyjność Rafinerii Gdańskiej jest na odpowiednim poziomie. To ważna przewaga, ale też wyzwanie w zakresie dalszej redukcji emisji. Rafineria analizuje różne technologie i scenariusze dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych weryfikując przede wszystkim koszt inwestycji i jej opłacalność. Weryfikujemy możliwość realizacji projektu bezpośredniego wychwytu dwutlenku węgla w procesie wytwarzania wodoru i widzimy, że na dziś inwestycje w takie technologie wymagają dofinansowania, aby możliwa była ich realizacja. Pracujemy nad takimi scenariuszami.
Wspomniał pan o fuzji Rafinerii Gdańskiej. Jak ocenia pan ten krok z perspektywy czasu?
Nowa struktura właścicielska rafinerii otwiera nowe horyzonty pod kątem rozwoju pracowników, jak i nowych inwestycji. Celem władz spółki wynikającym wprost z nowej strategii jest realizacja naszej wizji, czyli osiągnięcie statusu światowego lidera branży rafineryjnej w zakresie niezawodności, efektywności i bezpieczeństwa. Wśród wyzwań, o których już wspominałem, na najbliższy czas można wymienić np. wdrożenie nowej strategii, która w dużej mierze będzie ukierunkowana na maksymalizację wartości firmy dla właścicieli, poprzez zapewnienie wysokiej dostępności operacyjnej rafinerii oraz na ciągłą poprawę efektywności w obszarze kosztów, przy czym bardzo istotnym zagadnieniem przy wszystkich realizacjach jest bezpieczeństwo osobowe, które dla zarządu jest priorytetem. Uważnie analizowane są także plany inwestycyjne partnerów rafinerii w Gdańsku. Budowa hydrokrakingowego bloku olejowego czy zakończenie prac koncepcyjnych nad petrochemią – te wszystkie inwestycje mają wpływ na bieżącą operacyjną działalność i stanowią dla naszej firmy szansę na jej dalszy rozwój.
Rozmawiała Aleksandra Grądzka-Walasz, redaktor czasopisma „Kierunek Chemia” i portalu kierunekCHEMIA.pl
Komentarze