Partner serwisu
22 grudnia 2023

Adrian Szkudlarski: Rafineria Gdańska na drodze nowych wyzwań

Kategoria: Aktualności


Wyzwaniem będą też niewątpliwie nowe inwestycje.

Już od jakiegoś czasu na terenie naszej spółki realizowane są duże inwestycje poprawiające dostępność operacyjną oraz elastyczność. Wśród nich wymienić m.in. można: wymianę pieców instalacji odzysku siarki (Clausa), rozbudowę kolejowego nalewaka NB03, budowę nowego komina EC wraz z infrastrukturą odprowadzania spalin oraz wiele innych. W swoim portfolio projektów mamy ich około 80 w fazie rozwoju oraz kilkanaście planowanych na kolejne lata.


Do tego dochodzą jeszcze aspekty środowiskowe i dostosowanie się do przepisów UE.

Rafineria Gdańska, zaraz po rafinerii w Płocku, jest kluczowym dostawcą paliw na rynku krajowym. Wszystkie duże firmy znają już pakiet przepisów UE – tzw. Fit for 55, który wiąże się z nałożeniem na przemysł niezwykle ambitnych celów, m.in.: redukowane będą uprawnienia w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (System ETS). Świadomość tych zmian pociąga za sobą wyzwania w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych przez przemysł – w tym także przez rafinerie na całym świecie. Emisyjność Rafinerii Gdańskiej jest na odpowiednim poziomie. To ważna przewaga, ale też wyzwanie w zakresie dalszej redukcji emisji. Rafineria analizuje różne technologie i scenariusze dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych weryfikując przede wszystkim koszt inwestycji i jej opłacalność. Weryfikujemy możliwość realizacji projektu bezpośredniego wychwytu dwutlenku węgla w procesie wytwarzania wodoru i widzimy, że na dziś inwestycje w takie technologie wymagają dofinansowania, aby możliwa była ich realizacja. Pracujemy nad takimi scenariuszami.


Wspomniał pan o fuzji Rafinerii Gdańskiej. Jak ocenia pan ten krok z perspektywy czasu?

Nowa struktura właścicielska rafinerii otwiera nowe horyzonty pod kątem rozwoju pracowników, jak i nowych inwestycji. Celem władz spółki wynikającym wprost z nowej strategii jest realizacja naszej wizji, czyli osiągnięcie statusu światowego lidera branży rafineryjnej w zakresie niezawodności, efektywności i bezpieczeństwa. Wśród wyzwań, o których już wspominałem, na najbliższy czas można wymienić np. wdrożenie nowej strategii, która w dużej mierze będzie ukierunkowana na maksymalizację wartości firmy dla właścicieli, poprzez zapewnienie wysokiej dostępności operacyjnej rafinerii oraz na ciągłą poprawę efektywności w obszarze kosztów, przy czym bardzo istotnym zagadnieniem przy wszystkich realizacjach jest bezpieczeństwo osobowe, które dla zarządu jest priorytetem. Uważnie analizowane są także plany inwestycyjne partnerów rafinerii w Gdańsku. Budowa hydrokrakingowego bloku olejowego czy zakończenie prac koncepcyjnych nad petrochemią – te wszystkie inwestycje mają wpływ na bieżącą operacyjną działalność i stanowią dla naszej firmy szansę na jej dalszy rozwój.
 

Rozmawiała Aleksandra Grądzka-Walasz, redaktor czasopisma „Kierunek Chemia” i portalu kierunekCHEMIA.pl

fot. Rafineria Gdańska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ