Partner serwisu
20 sierpnia 2014

Kontrowersyjna ekologia

Kategoria: Ochrona środowiska

Termiczna utylizacja odpadów jest efektywną, ale budzącą sprzeczne emocje metodą unieszkodliwiania odpadów. W krajach europejskich w latach 80. i 90. XX wieku powstawało wiele protestów i ruchów ekologicznych przeciwnych budowie spalarni. W Polsce podobne fale krytyki zaczęły się dekadę później i trwają do dzisiaj.

Kontrowersyjna ekologia

Temat rozsądnego gospodarowania odpadami jest jednym z głównych nurtów ekologicznej polityki Unii Europejskiej. Aż 71% naszych odpadów trafiło w 2011 roku na składowisko, 1% uległo spaleniu, 11% zostało poddanych recyklingowi, a 17% trafiło do kompostowni. Gospodarka odpadami jest problemem o skali globalnej głównie dlatego, że brakuje bezpiecznego miejsca do składowania rosnącej ilości odpadów. Składowanie odpadów to nie jedyna metoda ich utylizacji, odpady można również: kompostować, spalać, poddawać fermentacji, odgazowywać itp.

Spalanie odpadów przemysłowych
Odpady przemysłowe to 90% wszystkich powstałych w Polsce odpadów, powstających na terenach zakładów przemysłowych. Należą do nich: opakowania, popiół, żużel, oleje, mineralne i metaliczne odpady. Największą liczbę odpadów produkują takie gałęzie przemysłu, jak górnictwo (odpady górnicze, kruszywo skalne), energetyka (żużle i popioły z elektrociepłowni) oraz przemysł metalurgiczny (odpady mokre, szlamy, zlewki cynkowo-ołowiowe, miedziowe, siarkowe, węglowe). W odpadach przemysłowych można znaleźć również: chemikalia, gumy, skóry,
odpadki pochodzenia zwierzęcego, stłuczkę szklaną, odpady z przemysłu drzewnego. Około 3% odpadów
przemysłowych stanowią odpady niebezpieczne pochodzące z koncernów chemicznych/medycznych czy też odpady farmaceutyczne.
Ze względu na zróżnicowanie odpadów przemysłowych stosuje się kilka technik spalania, dostosowanych
odpowiednio do danej partii. Są to spalarnie z piecem obrotowym, fluidalnym czy też statycznym. W większych spalarniach stosuje się również techniki połączone np. z dodatkową komorą dopalającą lub piecem rusztowym W spalarni z piecem obrotowym można utylizować surowce, takie jak: odpady przemysłowe, odpady petrochemiczne, osady ściekowe, odpady chemiczne, niebezpieczne i medyczne. Obracający się bęben sprawia, iż odpady są w ciągłym ruchu, co zapewnia dobry dostęp powietrza oraz szybkie spalenie substancji wysokokalorycznych.
Piece takie są odporne na wysokie temperatury i można uzyskać w nich nawet 1400°C. Stosowane są dwa
rodzaje pieców obrotowych: współprądowe i przeciwprądowe, oba rodzaje zapewniają dobre wymieszanie i zgazowanie mas odpadowych. Piece przeciwprądowe charakteryzują się lepszymi parametrami przy tej samej pojemności cieplnej, np. mniejszym zapotrzebowaniem na dodatkowe paliwo, większą redukcją masy (różnica ok. 10%) czy mniejszym odsetkiem niespalonego węgla w popiołach [4]

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ