Polski Kongres Klimatyczny 2024: Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości
Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
To niepowtarzalne wydarzenie gromadzić będzie najwybitniejszych ekspertów, liderów przemysłu, polityków oraz działaczy społecznych, którzy podejmą kluczowe tematy dotyczące energii, w tym OZE, inwestycji publicznych, zielonych finansów, ESG (Environmental, Social, and Governance), Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz dekarbonizacji przemysłu.
W obliczu rosnącego zagrożenia zmian klimatycznych, Polski Kongres Klimatyczny w Warszawie stawia sobie za cel znalezienie wspólnych, globalnych rozwiązań, które pozwolą na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. Podczas dwudniowego wydarzenia eksperci będą dzielić się wiedzą, doświadczeniami oraz najnowszymi innowacjami, które mogą przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Transformacja klimatyczno-energetyczna to największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie gospodarcze o skali światowej. Skuteczne wdrożenie niezbędnych zmian wymaga współpracy interesariuszy reprezentujących biznes, samorządy i instytucje pozarządowe. Polski Kongres Klimatyczny odróżnia od innych wydarzeń jego biznesowy charakter, gdzie celem nadrzędnym jest praktyczno-operacyjne podejście do tych zagadnień.
Finansowanie zielonej transformacji
Samo finansowanie projektów oraz ich bankowalność są istotne, ponieważ zapewniają stabilne wsparcie dla realizacji inicjatyw oraz umożliwiają efektywne alokowanie zasobów finansowych. Bankowalność projektów jest kluczowa dla przyciągania inwestorów i zapewnienia im pewności co do zwrotu zainwestowanych środków oraz minimalizacji ryzyka finansowego. Dodatkowo, istnienie odpowiednich mechanizmów finansowych może stymulować rozwój innowacyjnych rozwiązań i przyspieszyć postęp w kluczowych obszarach. Dostępność finansowania zależy of oferty banku, a nie wszystkie charakteryzuje działalność misyjna. Jak podkreśla Małgorzata Darowska, Dyrektor Zrównoważonego Rozwoju i ESG w PKO Banku Polskim, warunkiem posiadania takiej oferty jest głębokie zrozumienie potrzeb danej gospodarki.
„PKO Bank Polski od ponad 100 lat uczestniczy w rozwoju i przemianach gospodarczych Polski. Zmiany klimatyczne i transformacja gospodarki w kierunku zrównoważonej, ograniczanie i adaptacja do zmian klimatu są teraz najważniejszym wyzwaniem. Transformacja potrzebuje ogromnego i inteligentnego finansowania nakierowanego na potrzeby przedsiębiorstw, klientów indywidualnych, wspólnot mieszkaniowych i samorządów. Doskonała znajomość polskiej gospodarki jest naszą siłą. Są nią także nowe technologie, robotyzacja procesów, sztuczna inteligencja, którymi potrafimy się biegle posługiwać, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla naszych klientów. Łącząc nasze mocne strony kształtujemy ofertę produktową, która wspiera wszystkich naszych obecnych i przyszłych klientów w realizacji ich potrzeb i ambicji transformacyjnych. Zdajemy sobie sprawę z współodpowiedzialności sektora finansowego za realizację celów klimatycznych. Wierzymy też w partnerstwo i moc współpracy, dlatego stawiając w centrum klienta, chcemy wspólnie budować rozwiązania, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko i nasze otocznie. Uczestnicy mają szansę stać się częścią tego inspirującego wydarzenia, które może zmienić oblicze naszej planety. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w Polskim Kongresie Klimatycznym w Warszawie i wspólnej pracy nad lepszą, bardziej zrównoważoną przyszłością dla nas wszystkich.’
Podobne podejście ma Bank Gospodarstwa Krajowego:
„Rolą BGK jako polskiego banku rozwoju jest wspieranie transformacji energetycznej, która nie tylko przyczynia się do ograniczenia niekorzystnych zmian klimatycznych, ale także zwiększa bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju - zauważa Joanna Smolik, Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych BGK- Uważam, że Polski Kongres Klimatyczny to ważne wydarzenie i przestrzeń do dyskusji pomiędzy kluczowymi decydentami, biznesem, sektorem publicznym i naukowym oraz innymi instytucjami finansowymi – szczególnie w okresie bezpośrednio poprzedzającym sporządzenie kluczowych dokumentów strategicznych, takich jak Polityka Energetyczna Polski czy Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu. Zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez budowę zeroemisyjnych źródeł energii jest bardzo istotne – zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej. Poprzez nasz program modelu biznesowego „Bezpieczeństwo strategiczne” oferujemy finansowanie dla firm na realizację projektów odnawialnych źródeł energii, produkcji dekarbonizowanych paliw, rozbudowy sieci elektroenergetycznych oraz implementacji rozwiązań zwiększających elastyczność systemu elektroenergetycznego, umożliwiających integrację dodatkowych mocy OZE. Duży priorytet nadajemy również projektom efektywności energetycznej” – mówi Joanna Smolik, dyrektor programu „Bezpieczeństwo strategiczne” w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Transformacja enegetyczna w tandemie z klimatyczną
Transformacja energetyczna jest ściśle powiązana z transformacją klimatyczną, ponieważ większość emisji gazów cieplarnianych, odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne, pochodzi z produkcji i użytkowania energii.
Komentarze