Komunikat Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa
W związku ze wzrostem zagrożeń atakami typu DDoS (niedostępność usługi) należy stosować dotychczas wydawane wytyczne mające na celu minimalizację skutków ewentualnego cyberataku.
W ostatnim czasie zwiększyła się częstotliwość ataków typu DDoS wymierzonych w instytucje i podmioty państw sojuszniczych. Powoduje to utrudnienia w dostępie do usług realizowanych za pomocą sieci Internet. Ataki te nie wpływają na poufność danych przetwarzanych przez zaatakowane podmioty.
CSIRT-y funkcjonujące w ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa monitorują sytuację związaną z bezpośrednim wpływem szeregu wspomnianych incydentów na stabilność całego systemu. Dla administratorów stron podmiotów wyjątkowo zagrożonych tego typu atakiem wydano stosowne rekomendacje. Każdy właściciel biznesowy powinien też zapoznać się z zestawem dobrych praktyk opracowanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego[i] w zakresie samooceny pod względem odporności na potencjalny atak DDoS.
Dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania atakom DDo TUTAJ
Ponadto w celu zapewnienia ochrony przed atakami DDoS dla podmiotów realizujących zadania publiczne oraz podmiotów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa RP, uruchomiono usługę Anty DDoS. Zdanie to realizuje NASK PIB na zlecenie Ministra Cyfryzacji.
Komentarze