GAZ-SYSTEM rozpoczyna budowę gazociągu przyłączeniowego w Rybniku
Spółka podpisała umowę na wybudowanie gazociągu przyłączeniowego do nowego bloku gazowo-parowego w Rybniku wraz ze stacją pomiarową. Inwestycja realizowana jest w ramach programu GAZ-SYSTEM Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej.
- Przed Polską stoi duże wyzwanie klimatyczne - przekształcenie gospodarki w kierunku nisko i zeroemisyjnych źródeł energii. W związku z tym potrzebna jest przede wszystkim zmiana działania sektora energetyki i ciepłownictwa przemysłowego. Nowe gazociągi na terenie Śląska, które wybuduje GAZ-SYSTEM, zasilą m.in. zakład w Rybniku dostarczając paliwo, które dziś zapewni czystsze powietrze w regionie, a w przyszłości może być czynnikiem stabilizującym i uzupełniającym zielone źródła energii – powiedział Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
- Podpisana umowa jest wyrazem zaangażowania GAZ-SYSTEM w proces transformacji energetycznej Śląska. Prace przy realizacji przyłącza do bloku gazowo-parowego w Rybniku rozpoczną się wkrótce. Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa dla potrzeb tego regionu przyniesie nie tylko korzyści ekonomiczne, lecz również istotnie wpłynie na poprawę jakości powietrza – powiedział Sławomir Hinc, prezes GAZ-SYSTEM.
W ramach inwestycji powstanie gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 500 mm i długości 4,55 km wraz ze stacją pomiarową o przepustowości 160 000 nm3/h. Prace prowadzone będą w Rybniku w dzielnicach: Grabownia, Golejów, Ochojec oraz Rybnicka Kuźnia. Wykonawcą robót budowlanych została spółka Gascontrol Polska.
Gazociąg przyłączeniowy zostanie połączony w Ochojcu z gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, którego budowa właśnie się rozpoczęła. Łącznie z gazociągiem relacji Kędzierzyn-Koźle – Racibórz utworzą one 80-cio kilometrowy odcinek sieci gazowej zapewniający przesył paliwa gazowego do powstającego w Rybniku bloku gazowo-parowego. Szacuje się, że jego roczne zapotrzebowanie na gaz wyniesie 1 mld m3. Efektem realizowanych prac będzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz poprawa jakości powietrza i ochrona środowiska. Przekazanie wszystkich trzech gazociągów do eksploatacji zaplanowane jest na II kwartał 2026 r.
Trasa gazociągu przyłączeniowego do bloku gazowo-parowego.
Komentarze