Partner serwisu
29 sierpnia 2014

Kawerny dla bezpieczeństwa branży paliwowej

Kategoria: Paliwa

W tym roku mija 12 lat od uruchomienia Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw w Górze koło Inowrocławia. Kawerny są jedynym tego typu obiektem przeznaczonym do przechowywania węglowodorów płynnych w kraju i stanowią ponad 40 % wszystkich dostępnych pojemności magazynowych w Polsce.

Kawerny dla bezpieczeństwa branży paliwowej

230 zatłoczeń/wytłoczeń
Od 2002 roku przeprowadzono łącznie ponad 230 operacji zatłoczeń i wytłoczeń paliw i ropy naftowej. Magazynowanie paliw i ropy naftowej w strukturach geologicznych jest kluczowym elementem bezpieczeństwa energetycznego Państwa. Magazyny podziemne wykorzystują najnowocześniejszą technologię i idealne warunki geologiczne. Są najtańszym i najbezpieczniejszym sposobem utrzymywania wielkich wolumenów zapasów ropy i paliw. Ponadto dzięki doskonałym właściwościom wysadów solnych, takim jak plastyczność, wytrzymałość i neutralność chemiczna z produktami ropopochodnymi, gwarantują utrzymanie jakości magazynowanych produktów.

Pod ziemią, między skałą solną
Kawerny magazynowe są projektowane w taki sposób, aby wywierać jak najmniejszy wpływ na środowisko zewnętrzne. Kawerny znajdują się pod kilkusetmetrową warstwą ziemi, a pomiędzy poszczególnymi kawernami pozostawiane są szerokie filary z nienaruszonej skały solnej.

Rekordowy sierpień
Inowrocławskie Kopalnie Soli SOLINO S.A. działając jako operator Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw na bieżąco realizuje procesy magazynowania, zatłaczania i wytłaczania, które są standardowymi działaniami opartymi na założeniach projektowych pracy Magazynu i podyktowane bieżącymi potrzebami właściciela zmagazynowanych mediów. W sierpniu bieżącego roku zgodnie z przyjętymi wcześniej zleceniami z kawern wytłoczono około 200 000 ton ropy naftowej oraz kilkadziesiąt tysięcy ton bazowego oleju napędowego .

- Takie operacje potwierdzają sprawność techniczną i operacyjną magazynu i są praktycznie naszą codziennością, ponieważ pracujemy w trybie przygotowania do tłoczenia, wykonania zadania i fazy po tłoczeniu. Sprawne dokonanie wszystkich operacji wymaga wyjątkowo dobrej koordynacji, ponieważ kawerny nie funkcjonują w oderwaniu od produkcji solanki tylko są z nią ściśle powiązane. Poprawność funkcjonowania oraz zgodność wykonania założeń projektowych z wymogami formalno- prawnymi  są systematycznie kontrolowane przez Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu oraz Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Dodatkowo Magazyn poddawany jest corocznie szeregom kontroli, w tym między innymi kontroli środowiskowej, przeciwpożarowej oraz z zakresu urządzeń wysokociśnieniowych. Dzięki temu systematycznie zyskujemy niezależne potwierdzenie, że wszystko świetnie działa – zaznaczył Dariusz Kusiak, Prezes Zarządu SOLINO S.A.

 

Źródło: IKS SOLINO

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ