Nowe technologie uzdatniania wody
Dr inż. Roksana Markiewicz, kierująca projektem SONATA 18 w Centrum NanoBioMedycznym UAM, wraz ze swoim zespołem pracuje nad rewolucyjną metodą uzdatniania wody
Badania koncentrują się na wykorzystaniu nanostruktur celulozowych do usuwania mikro- i nanomateriałów polimerowych. Dzięki zastosowaniu naturalnych surowców oraz innowacyjnych technologii, projekt ten ma potencjał wprowadzenia ekologicznych rozwiązań w walce z globalnym problemem zanieczyszczeń wód.
O badaniach zespołu naukowców z Centrum NanoBioMedycznego UAM na łamach „Życia Uniwersyteckiego” opowiada dr inż. Roksana Markiewicz:
„W centrum prowadzę projekt SONATA 18, zatytułowany Nowe biosorbenty na bazie celulozy w technologiach uzdatniania wody: rola oddziaływań powierzchniowych i międzycząsteczkowych. Idea projektu narodziła się w mojej głowie już jakiś czas temu. Wyniki wstępne otrzymałam w ramach MINIATURY, której również byłam kierownikiem. Zawsze dużo bardziej fascynowały mnie materiały czy związki, które nie tylko wykazują znaczenie aplikacyjne, ale przede wszystkim potencjalnie można je wdrożyć, pochodzą z materiałów naturalnych i są dobrymi zamiennikami materiałów leżących na akademickich półkach. Stąd idea mojego projektu dotyczy wykorzystania surowca celulozowego do oczyszczania wody.
W grupie, w której pracujemy nad projektem, skupiamy się na opracowaniu metody usuwania mikro- i nanomateriałów polimerowych (zanieczyszczenia tego typu materiałami są niebezpieczne nie tylko ze względu na skalę ich występowania i trudności w usunięciu, ale również wspomaganie przez nie przenoszenia się toksycznych substancji) z roztworów wodnych za pomocą funkcjonalizowanych cieczami jonowymi nanostruktur celulozowych. W tym celu projektujemy odpowiednie ciecze jonowe, które następnie zostaną przyłączone do wcześniej przygotowanych nanostruktur celulozowych. Niezwykle istotnym punktem projektu jest również ocena oddziaływań zachodzących pomiędzy zanieczyszczeniem i otrzymanym sorbentem oraz określenie dokładnej roli oddziaływań powierzchniowych i międzycząsteczkowych w procesie usuwania zanieczyszczeń polimerowych.”
Komentarze