Partner serwisu
06 września 2024

Grupa MOL uruchamia produkcję zielonego wodoru

Kategoria: Aktualności

Grupa MOL rozpoczęła produkcję w największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej fabryce zielonego wodoru. Zakład o mocy 10 MW wyprodukuje rocznie 1,6 tys. ton czystego, neutralnego pod względem emisji CO2 wodoru, na potrzeby własnej produkcji paliw.

Grupa MOL uruchamia produkcję zielonego wodoru

Nowa instalacja pozwoli na redukcję emisji CO2 o 25 tys. ton, czyli tyle, ile rocznie emitują 54 tys. samochodów osobowych. Nowa inwestycja wpisuje się w strategię rozwojową Grupy MOL, SHAPE TOMORROW, w ramach której firma ma ambicje przyczynić się do wzmocnienia zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności i samowystarczalności regionu.

Grupa MOL Group uruchomiła testową produkcję w zakładzie w Százhalombatta w kwietniu tego roku i od tego czasu prowadziła niezbędne prace przygotowawcze przed uruchomieniem pełni mocy produkcyjnych dostarczonego przez Plug Power elektrolizera o mocy 10 MW i wydajności, 1,6 tys. ton wodoru. Przeprowadzono m.in. niezbędne testy ciśnieniowe, sprawdzono systemy sterowania, połączenie ogniw elektrolitycznych oraz uruchomiono system uzdatniania wody.

Zainstalowana jednostka do elektrolizy wody, wyprodukowana przez Plug Power, wykorzystuje energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu nie generuje zanieczyszczeń, a na każdą tonę wytworzonego wodoru przypada 8-9 ton czystego tlenu. Amerykańska firma zaoferowała MOL innowacyjną, ale sprawdzoną technologię, zoptymalizowaną pod kątem produkcji czystego wodoru i stosowaną z powodzeniem od blisko pięciu dekad.

– Zielony wodór stanowi czyste i uniwersalne źródło energii, które wykorzystujemy w procesie produkcji paliw, obniżając ślad węglowy, a w niedalekiej przyszłości planujemy również stosować je także bezpośrednio w transporcie. Produkcja i wykorzystanie zielonego wodoru wspierają transformację energetyczną w innowacyjny sposób, co stanowi kluczowy cel strategii MOL. Po jednostce w Százhalombatta, planujemy budowę dwóch kolejnych w Rijece i Bratysławie, przy czym ta pierwsza może rozpocząć działalność w 2026 roku – powiedział Ádám Horváth, wiceprezes Grupy MOL ds. nowego i zrównoważonego biznesu.

Inwestycja o wartości 22 mln euro zmniejszy ślad węglowy Rafinerii Dunaj o ponad 25 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Nowa technologia stopniowo zastąpi proces produkcji oparty na gazie ziemnym, który obecnie odpowiada za jedną szóstą całkowitej emisji dwutlenku węgla Grupy MOL.

Zachęcamy też do obejrzenia przygotowanej przez Grupę MOL animacji poświęconej zielonemu wodorowi.

źródło: Grupa MOL
fot. Grupa MOL
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ