Partner serwisu
06 września 2024

Qemetica Glass zainwestuje 70 mln zł w inwestycję, która obniży emisję gazów cieplarnianych

Kategoria: Aktualności

Qemetica Glass (wcześniej CIECH Vitro) zamierza obniżyć swoje emisje dwutlenku węgla dzięki modernizacji pieca, która zostanie przeprowadzona na terenie fabryki w Iłowej (woj. lubuskie).

Qemetica Glass zainwestuje 70 mln zł w inwestycję, która obniży emisję gazów cieplarnianych

Inwestycja do 2029 roku pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o jedną piątą w stosunku do roku bazowego 2019, w którym wynosiły one 20 tys. ton rocznie. Pomocne również ma szansę okazać się wykorzystanie fotowoltaiki i zmniejszenie ilości gazu niezbędnego do produkcji, czyniąc proces wytwórczy opakowań z Iłowej bardziej zrównoważonym. Modernizacja pieca to element strategii Qemetiki dla biznesu Szkło.

Inwestycja w modernizację pieca w zakładzie produkcyjnym w Iłowej będzie kosztować ok. 70 mln złotych. Prace przebiegają według założonego harmonogramu, ich pierwszy etap zakończy się w pierwszym kwartale 2025 roku, a całość – w 2026.

- Zmieniamy konstrukcję pieca, który jest sercem zakładu produkcyjnego Qemetica Glass w Iłowej. Inwestycja ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, co jest zgodne zarówno ze strategią biznesową oraz ESG, na którą mocno stawia Qemetica, jak i z potrzebami klientów skoncentrowanych na pozyskaniu produktów wytworzonych w coraz bardziej zrównoważony sposób. Dzięki tym zmianom procesy produkcyjne w naszej fabryce będą jeszcze bardziej efektywne i co istotne zmniejszymy konsumpcję gazu, który wciąż pozostaje surowcem niezbędnym do produkcji szklanych opakowań – mówi Hubert Domaradzki, Head of Business Unit Glass i prezes zarządu Qemetica Glass w Iłowej. 

W najnowszej 6-letniej strategii dla Qemetiki biznes Szkło z fabryką w Iłowej ma skoncentrować się m.in. na nowych niszach rynkowych m.in. opakowań szklanych oraz   jeszcze większej specjalizacji w produkcji obecnie oferowanych wyrobów, czyli lampionów do zniczy i słoi Comfort.

Piec powstaje z elementów producentów z Polski i Niemiec, będzie także wykorzystywać automatykę sterującą w światowym standardzie, pochodzącą od producenta z Włoch.  Dotychczasowe moce produkcyjne zakładu Qemetica Glass sięgają 110 tysięcy ton rocznie. W dłuższej perspektywie inwestycja w modernizację pieca przyczyni się do zwiększenia wydajności i ma potencjał do zwiększenia mocy produkcyjnych fabryki w Iłowej. 

Nowy piec umożliwi zmniejszenie emisji CO2, tak, by docelowo w 2029 roku suma emisji gazów cieplarnianych osiągnęła poziom 16 tysięcy ton rocznie. W obniżeniu wielkości emisji gazów cieplarnianych może pomóc także wykorzystanie potencjału OZE, a konkretnie instalacji fotowoltaicznych. Obecnie trwa analiza możliwości umieszczenia paneli PV na terenie zakładu w Iłowej. Cele zrównoważonej produkcji i modelu gospodarki o obiegu zamkniętym ma także wspierać zwiększenie udziału stłuczki szklanej w procesie produkcji jako surowca do wytwarzania nowych produktów szklanych.

źródło: Qemetika
fot. Qemetika
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ