LANXESS z nagrodą ICIS Innovation Award za innowacyjne materiały akumulatorowe LFP
LANXESS, producent chemii specjalistycznej, opracował nowe, wysokiej jakości tlenki żelaza do stosowania w bateriach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) i otrzymał prestiżową nagrodę ICIS Innovation Award 2024. Nagroda w kategorii „Best Product Innovation from a Large Company” jest wyrazem uznania dla wybitnego wkładu LANXESS w rozwój łańcuchów wartości dla LFP w regionach zachodnich.
Akumulatory LFP to bezpieczny i ekonomiczny rodzaj baterii o wysokiej stabilności cyklicznej i termicznej. Są one wykorzystywane głównie w samochodach elektrycznych i stacjonarnych systemach magazynowania energii. LANXESS oferuje wysokiej jakości tlenku żelaza do baterii pod marką Bayoxide, które służą jako niestandardowe surowce do syntezy materiału katodowego LFP. Produkty te są specjalnie dostosowane do wymagań producentów LFP i zapewniają wysoką jakość, wydajność i efektywność baterii.
„Ta nagroda potwierdza naszą innowacyjną siłę w dziedzinie zrównoważonej technologii akumulatorów. Dzięki naszym produktom Bayoxide wnosimy znaczący wkład w elektryfikację mobilności i transformację energetyczną” - mówi Michael Ertl, szef jednostki biznesowej pigmentów nieorganicznych LANXESS. „Naszym celem jest zaoferowanie klientom w Europie i Ameryce Północnej konkurencyjnej i przyjaznej dla środowiska alternatywy dla dominujących azjatyckich łańcuchów dostaw LFP”.
Kolejny prekursor dla baterii LFP
LANXESS planuje również oferować fosforan żelaza dla LFP jako prekursor. Jak dotąd w Europie nie ma wystarczających mocy produkcyjnych fosforanu żelaza, które można by wykorzystać do produkcji LFP. Firma bada obecnie możliwość zainstalowania własnych mocy produkcyjnych w istniejącym zakładzie. LANXESS może korzystać ze sprawdzonych urządzeń w swoim niemieckim zakładzie, co czyni go jedynym dużym producentem w Europie i jednym z niewielu na świecie.
Studium wykonalności wykazało, że technologia jest gotowa do produkcji na dużą skalę i stanowi ekonomiczną i zrównoważoną alternatywę dla procesu produkcji LFP stosowanego obecnie w Chinach. Chiński proces opiera się na wykorzystaniu siarczanu żelaza i wytwarza ścieki o wysokiej zawartości soli.
Proces LANXESS natomiast pozyskuje fosforan żelaza bezpośrednio z żelaza i kwasu fosforowego. W rezultacie nie powstają szkodliwe dla klimatu emisje tlenków azotu i siarki ani ścieki o wysokim zasoleniu.
LFP: opłacalna alternatywa dla akumulatorów litowo-jonowych
Akumulatory samochodowe z katodami LFP zyskują na popularności na całym świecie. Producenci pojazdów wyposażają w nie coraz więcej swoich wysokonakładowych modeli. W porównaniu do technologii litowo-jonowej z katodami opartymi na niklu, manganu i kobalcie (NMC) lub niklu, kobalcie i aluminium (NCA), akumulatory LFP są znacznie bardziej opłacalne pod względem użytych surowców i produkcji. Nie ma potrzeby wydobywania drogich i rzadkich metali ciężkich do produkcji ogniw. Ma to znaczący wpływ na koszty pojazdów, ponieważ materiał katody stanowi ponad 60 procent kosztu ogniwa. Technologia akumulatorów LFP charakteryzuje się również dużą liczbą cykli ładowania i długą żywotnością. Jednocześnie akumulatory są bardziej stabilne termicznie i bezpieczniejsze.
Dzięki swoim produktom, chemicznemu know-how i wieloletniemu doświadczeniu, LANXESS ma wszelkie warunki, aby odgrywać wiodącą rolę w rozwoju zachodnich łańcuchów wartości LFP. W przeciwieństwie do start-upów lub mniejszych firm, firma może korzystać z infrastruktury chemicznej i logistycznej, która umożliwia jej produkcję surowców do materiałów katodowych na skalę przemysłową z zapewnioną jakością i bardzo wysokimi standardami zrównoważonego rozwoju.
Prezentacja na targach Battery Show North America
Produkty jednostki biznesowej LANXESS Inorganic Pigments zostaną zaprezentowane na październikowych targach Battery Show North America. Więcej informacji na temat portfolio produktów można znaleźć na stronie https://lanxess.com/en/products-and-brands/brands/bayferrox/technical-applications.
Informacje o nagrodach ICIS Innovation Awards
Nagrody ICIS Innovation Awards są przyznawane corocznie od 2004 roku przez magazyn ICIS Chemical Business. Wyróżniane są firmy, które osiągnęły znaczący rozwój w przemyśle chemicznym w zakresie produktów, procesów i zrównoważonego rozwoju. Jury składa się z niezależnych ekspertów z dziedziny nauki, przemysłu i mediów.
***
LANXESS to wiodąca firma z branży chemii specjalistycznej, której sprzedaż w 2023 roku wyniosła 6,7 mld euro. Firma zatrudnia obecnie około 12 500 pracowników w 32 krajach. Podstawową działalnością firmy LANXESS jest rozwój, produkcja i marketing półproduktów chemicznych, dodatków i produktów ochrony konsumentów. LANXESS osiągnął czołowe pozycje w indeksie Dow Jones Sustainability Index oraz w rankingach MSCI ESG i ISS ESG, między innymi za swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój.
Komentarze