Partner serwisu
15 października 2024

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Grupa Azoty będą wspólnie rozwijać zielone projekty

Kategoria: Aktualności

Transformacja energetyczna, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym oraz dekarbonizacja przemysłu to główne obszary wybrane do współpracy między Siecią Badawczą Łukasiewicz a Grupą Azoty. List Intencyjny w tym celu podpisali dziś ze strony Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki, prezes Centrum Łukasiewicz w towarzystwie Wiesława Skwarko, wiceprezesa Centrum Łukasiewicz, a ze strony Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz, prezes zarządu i Paweł Bielski, wiceprezes zarządu.

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Grupa Azoty będą wspólnie rozwijać zielone projekty

Projekty, którymi są zainteresowane Grupa Azoty i Sieć Badawcza Łukasiewicz, dotyczą wspierania przejścia na odnawialne źródła energii, integracji OZE z innymi systemami wytwarzania i magazynowania energii oraz opracowywania i wdrażania technologii i procesów, które mają redukować emisję CO2. Strony interesuje także współpraca przy rozwiązaniach w obszarze minimalizowania odpadów i maksymalizowania ponownego wykorzystania zasobów.

- Transformacja energetyczna i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) to kluczowe kierunki strategiczne dla Sieci Badawczej Łukasiewicz. Działania te wspierają przejście na efektywne energetycznie i ekologiczne rozwiązania, przyczyniając się do zmniejszenia śladu węglowego i efektywnego gospodarowania zasobami. W kontekście tych priorytetów, podpisanie porozumienia o współpracy z Grupą Azoty wzmacnia wspólne wysiłki w obszarze innowacji, co może mieć kluczowy wpływ na rozwój zrównoważonych technologii w polskim przemyśle - podkreśla Wiesław Skwarko, wiceprezes Centrum Łukasiewicz

- W Grupie Azoty prowadzimy obecnie prace w obszarze aktualizacji Strategii z 2021 roku. Kluczowe jest przede wszystkim stworzenia planu dekarbonizacji, który będzie odpowiadał na wyzwania, jakie stoją przed branżą nawozowo-chemiczną, a jednocześnie uwzględni możliwości finansowe naszych spółek. W ramach przyszłych projektów z zakresu zazieleniania produkcji, rozważamy współpracę z potencjalnymi Partnerami. Dążymy do tego, aby jednym z nich było właśnie Centrum Łukasiewicza, znajdujące się w gronie największych sieci badawczych w Europie, co jest ogromnym atutem z perspektywy planowanych działań - mówi Paweł Bielski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A., odpowiedzialny m.in. za obszar strategii oraz transformację energetyczną i klimatyczną

Na podstawie podpisanego dziś Listu Intencyjnego obie organizacje zaczynają prowadzić rozmowy w celu sfinalizowania umowy o współpracy.

źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz
fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ