Partner serwisu
16 września 2014

Elektrownia słoneczna z technologią stopionej soli

Kategoria: Z życia branży

Novatec Solar i BASF oddały do użytku pokazową elektrownię słoneczną opartą na nowatorskiej technologii stopionej soli, znanej jako technologia „direct molten salt” lub DMS.

Elektrownia słoneczna z technologią stopionej soli

Sól nieorganiczna, jako nośnik ciepła

Instalacja znajduje się na terenie elektrowni słonecznej PE1 w południowej Hiszpanii. Innowacyjną cechą nowej konstrukcji jest to, że kolektor słoneczny wykorzystuje stopioną sól nieorganiczną, jako nośnik ciepła. Większość elektrowni słonecznych do przenoszenia ciepła wykorzystuje obecnie oleje, które mają ograniczoną temperaturę kwalifikowaną. Wykorzystywanie soli nieorganicznych jako płynów ciepłonośnych pozwala na pracę w temperaturach przekraczających 500 stopni Celsjusza, co prowadzi do znaczącego wzrostu wydajności energetycznej.

Słoneczne elektrownie na niepogodę

Energia cieplna może być przekształcana bezpośrednio w energię elektryczną lub być magazynowana w wielkich zbiornikach stopionej soli na czas niższego zapotrzebowania energetycznego. Energia ta może być utrzymywana w rezerwie w czasie, gdy poziom produkcji jest niski, np. kiedy niebo jest zachmurzone. Słoneczne elektrownie cieplne z systemami magazynowania energii mogą dostarczać elektryczność w zależności od potrzeb, co pomaga zapewnić stabilność sieci elektroenergetycznej.

– Uruchomienie i wstępne wyniki demonstracyjnej instalacji DMS potwierdziły nasze oczekiwania wobec tej technologii. Cieszymy się, że możemy już teraz zaoferować elektrownie słoneczne oparte na technologii stopionej soli z magazynami termicznymi na skalę komercyjną – powiedział Andreas Wittke, Prezes firmy Novatec Solar.

Dalszy rozwój technologii stopionej soli

Firmy BASF i Novatec Solar we wspólnie opracowanej instalacji wykorzystały stopioną sól jako nośnik i magazyn ciepła w kolektorze Fresnela. Tego typu kolektor, jako alternatywa dla parabolicznej rynny lub technologii wieżowej, składa się z płaskich szklanych reflektorów. Są one montowane w rzędach na konstrukcji stalowej. Reflektory koncentrują światło słoneczne na odbiorniku, przez który pompowana jest stopiona sól. W ten sposób sól podgrzewana jest do temperatur przekraczających 500 stopni Celsjusza.

Projekt demonstracyjnych kolektorów DMS po zatwierdzeniu decyzji przez niemiecki parlament wspierany jest przez Niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energetyki (BMWi).

Źródło: BASF

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ