Partner serwisu
25 marca 2025

QEMETICA: Chlorek wapnia zmienia standardy utrzymania dróg

Kategoria: Aktualności

Nieutwardzone drogi, parkingi oraz place to wyzwanie zarówno estetyczne, jak i ekonomiczne. Ich utrzymanie wiąże się z wysokimi kosztami, a unoszący się pył negatywnie wpływa na komfort mieszkańców. Qemetica oferuje sprawdzone i skuteczne rozwiązanie  - chlorek wapnia, który ogranicza pylenie i poprawia trwałość nawierzchni.

QEMETICA: Chlorek wapnia zmienia standardy utrzymania dróg

Problem pylenia i jego konsekwencje

Nieutwardzone nawierzchnie, powszechne w wielu regionach Polski, wymagają częstej konserwacji i są źródłem uciążliwego pyłu. Każdy samochód poruszający się po szutrowej drodze może powodować utratę nawet ponad 600 kg materiału wierzchniego na kilometr rocznie[1]. Skutkuje to koniecznością regularnego uzupełniania ubytków i zwiększa koszty utrzymania.

Pył nie tylko osadza się na budynkach i pojazdach, ale również przedostaje się do wnętrz, powodując konieczność częstszego sprzątania, mycia okien oraz konserwacji systemów wentylacyjnych. W konsekwencji mieszkańcy ponoszą dodatkowe wydatki, a jakość ich życia ulega pogorszeniu.

Chlorek wapnia jako skuteczna metoda stabilizacji nawierzchni

Stosowany na szeroką skalę w krajach skandynawskich, Kanadzie i USA, chlorek wapnia to rozwiązanie, które pozwala znacząco ograniczyć problem pylenia i jednocześnie poprawić trwałość nawierzchni. Jego zastosowanie przynosi szereg korzyści:

  • redukcja pylenia i kurzu,
  • poprawa stabilności dróg i zmniejszenie erozji,
  • ograniczenie powstawania kolein i wybojów,
  • oszczędność na konserwacji nawet do 80 proc.,
  • mniejsze zużycie sprzętu i robocizny – nawet o 50 proc.,
  • wydłużenie okresu między remontami dróg nawet o dekadę.

– Chlorek wapnia to rozwiązanie pozwalające optymalizować wydatki na infrastrukturę drogową przy jednoczesnym zapewnieniu większego komfortu życia mieszkańców. Jest bardziej efektywny niż tradycyjne metody redukcji pyłu, takie jak stosowanie emulsji olejowych czy wody – mówi Hanna Giszter, Dyrektor Sprzedaży w Business Unit Soda w Grupie Qemetica.

Zastosowanie chlorku wapnia w sezonie zimowym

Chlorek wapnia to także niezawodny środek do walki z oblodzeniem. W porównaniu do soli drogowej działa dłużej, szczególnie w temperaturach poniżej -6°C. Badania wykazały, że 30-procentowy roztwór chlorku wapnia[2] w ciągu godziny może usunąć nawet 10-centymetrową warstwę śniegu, podczas gdy sól drogowa w tym samym czasie rozpuszcza jedynie kilka milimetrów lodu.

Produkowany przez Qemetikę chlorek wapnia wytwarzany jest w zakładach sodowych grupy
w Inowrocławiu i stanowi istotny element oferty firmy w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Qemetica konsekwentnie dąży do popularyzacji chlorku wapnia jako skutecznego i ekonomicznego rozwiązania w zarządzaniu infrastrukturą drogową. Jego zastosowanie nie tylko obniża koszty utrzymania dróg, lecz także przyczynia się do poprawy komfortu i jakości życia mieszkańców.

 

[1] Road Dust Suppression: Effect on Maintenance Stability, Safety and the Environment (2004, Addo, Sanders, Chenard)

[2] 30-proc. roztwór chlorku wapnia (160 ml/1m2) i 30 proc. roztwór soli drogowej (160 ml/1m2) – ostateczna wydajność uzależniona od czynników otoczenia

źródło: Qemetica
fot. Qemetica
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ