MOL odkrył ropę naftową na Węgrzech
MOL odkrył nowe złoże ropy naftowej w okolicach miejscowości Somogysámson w zachodniej części Węgier. Podczas próbnych wierceń w grudniu ub.r. znaleziono ropę na głębokości 1250 m. Wstępne badania wskazują, że nowe złoże pozwoli na produkcję 1200 baryłek ropy dziennie.

„Z dumą możemy ogłosić, że po sukcesach w ostatnich latach, po raz kolejny odkryliśmy nowe złoże ropy naftowej – tym razem w regionie Transdanubii, gdzie ostatniego odkrycia dokonaliśmy ponad dekadę temu. Odkrycie surowca w ramach należącej do Bázakerettye koncesji o ponad stuletniej tradycji w sektorze naftowym pokazuje, że Węgry wciąż mają potencjał do wydobycia i produkcji węglowodorów. Jedno po drugim, odkrywamy wcześniej nieznane złoża surowca, wzmacniając bezpieczeństwo dostaw dla kraju. Dzięki złożom w Vecsés i w Turze oraz złożom gazu ziemnego we wschodniej części Węgier, osiągnęliśmy najwyższy w ostatnich pięciu latach poziom produkcji krajowej” - powiedział Zsombor Marton, wiceprezes wykonawczy Grupy MOL ds. wydobycia i produkc
„Jako kraj pozbawiony dostępu do morza, polegamy w dużej mierze na dostawach ze pośrednictwem rurociągów. Dlatego też za wszelką cenę powinniśmy ograniczać naszą zależność od importu. Będziemy kontynuować inwestycje i dokładać wszelkich starań, aby utrzymać, a jeśli to możliwe, nawet zwiększać poziom produkcji krajowej” – powiedział dr György Bacsa, COO MOL Hungary.
Odwierty na nowym złożu w Somogysámson, nazwanym Som-8 rozpoczęły się 25 listopada ub.r. i zakończyły po 33 dniach. Bazując na marcowych testach udowodniono, że odwiert jest w stanie produkować dziennie 1200 baryłek ropy naftowej, która cysternami trafia do Rafinerii Dunaj w Százhalombatta w okolicach Budapesztu.
Nowe odkrycie wesprze lokalne zapotrzebowanie na energię. MOL ma ambitne plany w zakresie wydobycia i produkcji. W ciągu najbliższych pięciu lat, firma zainwestuje ponad 400 mln USD w produkcję węglowodorów na Węgrzech.
MOL jest największym producentem węglowodorów na Węgrzech, wydobywając z prawie 1300 odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego. W 2024 r. MOL dostarczył 47% ropy naftowej (prawie 600 tysięcy ton) i prawie 90% gazu ziemnego (prawie 1,5 miliarda m3) krajowej produkcji. Węgry są najważniejszym krajem w portfelu produkcji ropy naftowej i gazu Grupy MOL, obecnie odpowiadającym za około 39% całkowitej produkcji.
Produkcja złoża Som-8 na poziomie 1200 baryłek dziennie odpowiada za ok. 1% całkowitej produkcji węglowodorów w Grupie MOL.
W ramach międzynarodowej działalności, Grupa MOL prowadzi wydobycie w dziewięciu, a produkcję w ośmiu krajach. W roku 2024, średnia produkcja w Grupie wyniosła 93,8 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Aby utrzymać przyjęte w zaktualizowanej strategii SHAPE TOMORROW założenia co do produkcji na poziomie minimum 90 tys. baryłek dziennie, w najbliższych pięciu latach firma planuje dalsze wzmocnienie międzynarodowej działalności m.in. w oparciu o strategiczne partnerstwa. W ostatnim czasie, Grupa podpisała umowy o współpracy z państwowymi firmami naftowymi w Kazachstanie (KazMunayGas), Azerbejdżanie (SOCAR) oraz w Turcji (Turkish Petroleum).
Komentarze