Wzorcowa baza nawozowa w Dobrym Mieście
Baza RM spółki Agrochem Dobre Miasto to najnowocześniejszy w Polsce terminal logistyczny oraz zakład do produkcji nawozów płynnych. W jej skład wchodzą m.in. 2 magazyny, w których może być składowane 5 tys. ton nawozów.
Urszula Pasławska, podsekretarz stanu w MSP wzięła udział w uroczystym otwarciu wzorcowej bazy nawozowej w Dobrym Mieście. Inwestycję realizuje Agrochem, spółka z Grupy Azoty.
– Konsolidacja polskiej chemii sprawiła, że spółki biorące w niej udział działają jak jeden organizm. Agrochem Dobre Miasto jest nieodłącznym jego elementem. Powstały w wyniku konsolidacji silny podmiot działający pod marką Grupy Azoty jest pracodawcą dla 14 tys. osób, liderem na rynku nawozów w Polsce oraz liczącym się graczem europejskim. Każda jego część składowa bierze udział w realizacji kolejnych ambitnych celów dla Grupy. Wyzwaniem jest wzrost jej wartości oraz wzmocnienie statusu czołowego producenta w branży chemicznej w Europie i na świecie - powiedziała Urszula Pasławska.
Agrochem
W latach 2011-2014 Zakłady Azotowe „Puławy", w których skład wchodzi Agrochem, poczyniły znaczące inwestycje w rozwój infrastruktury płynnych nawozów azotowych (tzw. RSM), na łączną kwotę prawie 31 mln zł. W ramach zadań inwestycyjnych ulokowano w rynku 800 nowych zbiorników do magazynowania nawozów płynnych. W lipcu 2013 r., za kwotę blisko 70 mln zł oddano do rozruchu technologicznego Kompleks Nawozów Płynnych PULASKA służący do produkcji m.in. nawozów płynnych RSM.
W 2011 r. zdecydowano o inwestycji w budowę bazy wzorcowej w Dobrym Mieście, aby zapewnić najlepszy wzór do naśladowania w zakresie obsługi rolnictwa w regionie.
Miejsce chemii
– Bez chemii nie da się tworzyć silnej i dobrze rozwijającej się gospodarki. Chemia jest najważniejszą z dziedzin życia. 70 proc. jej wyrobów trafia do innych działów gospodarki, 30 proc. bezpośrednio do konsumentów. Każde miejsce pracy stworzone w sektorze chemicznym owocuje kilkoma stworzonymi w innych obszarach gospodarki – powiedziała Urszula Pasławska.
Źródło i fot.: Ministerstwo Skarbu Państwa