Partner serwisu
13 października 2014

Ruszył nowatorski mechanizm finansowania B+R

Kategoria: Innowacje i nauka

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało pierwsze umowy z partnerami w ramach inicjatywy BRIdge Alfa. Wspólnie ze Startup Hub Poland, Polskim Instytutem Badań i Rozwoju oraz Xplorer Fund, do 2015 roku przeznaczy ponad 45 mln zł na wspieranie najbardziej innowacyjnych pomysłów w sektorze B+R.

Ruszył nowatorski mechanizm finansowania B+R

BRIdge Alfa to nowatorska inicjatywa NCBR skierowana do prywatnych inwestorów, którzy mają doświadczenie w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów. Celem jest zwiększenie liczby komercjalizacji rozwiązań wypracowanych w państwowych jednostkach badawczych.


– Chcemy, żeby polska gospodarka była bardziej innowacyjna, dlatego wspólnie z doświadczonymi przedstawicielami biznesu będziemy wspierać najbardziej innowacyjne, a zatem obarczone największym ryzykiem projekty. Podejmujemy konieczne ryzyko, ale zaangażowanie posiadających odpowiednie know-how funduszy jest gwarancją efektywnego wykorzystania środków na ten cel – podkreśla Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.


Podpisanie przez NCBR umów z partnerami pozwala uruchomić pierwsze wehikuły inwestycyjne, tzw. Alfy. Ich sieć stworzy ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off.


Za pośrednictwem wehikułu selekcjonowane będą pomysły o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Będą wchodzić na rynek dzięki zapewnieniu przejścia przez fazę proof of principle i proof of concept oraz wszystkich usług niezbędnych do przekształcenia w spin-off. Nowością na polskim rynku jest to, że oprócz zapewnienia usług typowych dla fazy preinkubacji, budżet Alf umożliwia także przetestowanie pomysłu i budowę prototypu bez konieczności zakładania spółki. NCBR wprowadził taką możliwość zgodnie z oczekiwaniami przedstawicieli inwestorów seedowych w Polsce.


Uruchamiane Alfy dysponują łącznym budżetem w wysokości 45 milionów złotych, co pozwoli na utworzenie około 30 innowacyjnych spin-offów oraz start-upów. Wsparcie, na jakie może liczyć indywidualny projekt, wynosi nawet 1 mln zł.


Równolegle do działalności wehikułów inwestycyjnych NCBR planuje zorganizować spotkania sieciujące dla ich przedstawicieli, w ramach których będą mogli wymieniać się doświadczeniami i rozwiązaniami oraz zacieśniać współpracę,  przekazując jednocześnie do NCBR know-how niezbędny do ulepszania dalszych działań.

fot. photogenica.pl

Źródło: NCBR

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ