Partner serwisu
03 listopada 2014

MSP zacieśnia współpracę nauki i biznesu

Kategoria: Innowacje i nauka

W ciągu roku od naszego pierwszego spotkania spółki Skarbu Państwa zainicjowały 164 projekty we współpracy z instytucjami naukowymi i badawczymi. Liderami w tej dziedzinie są PGZ i KGHM - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa, podczas spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych i kluczowych spółek Skarbu Państwa w Stężycy.

MSP zacieśnia współpracę nauki i biznesu

ealizowane projekty dotyczą m.in. wytwarzania nowoczesnych kompozytów zawierających grafen dla przemysłu energetycznego i elektronicznego, zarządzania zdolnościami przesyłowymi sieci elektroenergetycznych, pozyskiwania metali szlachetnych, poszukiwania i eksploatacji węglowodorów niekonwencjonalnych, sposobów obniżania emisji gazów cieplarnianych oraz wytwarzania paliw i energii z biomasy i odpadów rolniczych.

- Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia jeśli chodzi o nakłady na badania i rozwój, ale zależy nam aby odwrócić tę tendencję. Innowacyjność to klucz do wzrostu wydajności i tworzenia nowych miejsc pracy. W latach 2014-2020 prawie 15 proc. naszej całkowitej alokacji z Unii, czyli co siódme euro wydatkowane przez Polskę, będzie przeznaczone na wsparcie badań i rozwoju i wdrażania ich wyników. Dobre wykorzystanie tych pieniędzy może umożliwić bliska współpraca biznesu i nauki. Aktywny udział w tym procesie będą brały spółki Skarbu Państwa – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Na lata 2014-2020 Polska dostanie z Unii Europejskiej 80 mld euro. Głównym źródłem finansowania badań i rozwoju z funduszy europejskich będzie Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.

Praca Zespołu ds. współpracy między kluczowymi spółkami z udziałem Skarbu Państwa a środowiskiem naukowo-badawczym została zainaugurowana w Stężycy. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyły: ARP oraz Grupa Azoty., BGK, ENEA, ENERGA, KGHM, KSC, Grupy LOTOS, PKN Orlen, PERN „Przyjaźń”, PGE, PGNiG, PGZ, PIR, PKO BP, PZU, Tauron PE, przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, AGH w Krakowie, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, SGH w Warszawie, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, WAT w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Stężycy, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Skarbu Państwa.

 

Źródło i fot.: MSP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ