Partner serwisu
23 grudnia 2014

Instytuty badawcze potwierdziły sprawność magazynów ropy i paliw w Solino

Kategoria: Z życia branży

Podziemny Magazyn Ropy i Paliw w Górze został wykonany zgodnie z założeniami projektowymi i spełnia wszystkie obowiązujące wymogi techniczno-formalno-prawne, co jednoznacznie potwierdziły analizy eksperckie.

Instytuty badawcze potwierdziły sprawność magazynów ropy i paliw w Solino

– Od dawna powtarzaliśmy, że magazyny w Solino są w pełni sprawne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Dzisiaj potwierdzają to także niezależne, profesjonalne jednostki badawcze – podkreśla Dariusz Kusiak, Prezes Solino S.A.

Dwa niezależne podmioty przeprowadziły badania, w których poddały analizie funkcjonowanie Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw w Górze w świetle założeń projektowych i obowiązujących przepisów dotyczących funkcjonalności i operacyjności pracy Magazynu.

Analizy eksperckie
Badania przeprowadzone przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Górnictwa Surowców Chemicznych „Chemkop” Sp. z o.o. z Krakowa wykazały, że Solino dysponuje również potencjałem i posiada możliwości, które po odpowiednim dostosowaniu infrastruktury umożliwią wytłaczanie ropy i paliw w czasie przewidzianym w znowelizowanej ustawie o zapasach ropy i paliw. W tej sprawie trwają także uzgodnienia w sprawie dostosowania rurociągów przesyłowych z ich właścicielem, przedsiębiorstwem PERN S.A.

Wytłoczenie paliw w ciągu 90 dni, ropy – 150 dni
Znowelizowana w maju ustawa o zapasach ropy i paliw wprowadza normy co do wydajności wytłaczania zmagazynowanych mediów i dla bezzbiornikowych magazynów. Według nowych regulacji infrastruktura logistyczna będzie musiała spełnić od 1 stycznia 2018 roku wymagania techniczne pozwalające na wytłoczenie rezerw paliw w ciągu 90 dni, a ropy naftowej w ciągu 150 dni. Od początku 2024 r wymagania zostaną zaostrzone i również ropa naftowa będzie musiała być wytłoczona w ciągu 90 dni.

Analizy pokazują także, że funkcjonowanie Magazynu nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Źródło: IKS Solino

Fot.: IKS Solino

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ