Grafenowe pasty i atramenty do zabezpieczania dokumentów
Elektronika drukowana jest przedmiotem badań naukowców z całego świata i każdego roku prowadzonych jest wiele projektów mających na celu komercjalizację tej technologii. Jednym z nich jest projekt GRAFINKS, który polega na opracowaniu farb drukarskich dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Konsorcjum w którego skład wchodza: Wydział Mechatroniki, Politechnika Warszawska (Lider); Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA (Partner przemysłowy); Instytut Radioelektroniki, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Politechnika Warszawska (Partner naukowy) oraz Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (Partner naukowy) biorą udział w projekcie GRAFINKS mającym na celu opracowanie materiałów opartych na nanopłatkach grafenu do zastosowań w zabezpieczeniach dokumentów. W ramach projektu ("Grafenowe pasty i atramenty do drukowania ścieżek i warstw przewodzących w zastosowaniu do zabezpieczania dokumentów” ) opracowywane są nowatorskie farby drukarskie, demonstratory oraz metody ich wytwarzania. Projekt finansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach programu GRAFTECH.
Konkurs GRAF-TECH organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, to program wsparcia prac badawczo-rozwojowych nad zastosowaniem grafenu. W postępowaniu konkursowym projekt GRAFINKS otrzymał wysokie noty za wartość merytoryczną, czego konsekwencją było przyznanie przez NCBiR dofinansowania na jego realizację. Dotacja pokrywa 65% kosztów poniesionych przez PWPW S.A. oraz 100% kosztów poniesionych przez partnerów naukowych projektu.
W projekcie wzięto pod uwagę wykorzystanie past grafenowych do drukowanej elektroniki oraz wykorzystanie grafenu do zabezpieczenia dokumentów. Efektem projektu ma być raport z testów przemysłowych technologii, opracowanych w ramach projektu, wraz z rekomendacjami dla przyszłych zastosowań.
Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2015 roku.
Grafen, za badania nad którym przyznano w 2010 r. Nagrodę Nobla z fizyki, jest materiałem zbudowanym z pojedynczej warstwy specyficznie ułożonych atomów węgla, tworzących w nim siatkę przypominającą plaster miodu. Wykazuje szereg unikalnych właściwości, takich jak przewodnictwo, przezroczystość, mechaniczna wytrzymałość i elastyczność, dwuwymiarowa struktura oraz wyjątkowe właściwości elektroniczne, nie występujące w takiej kombinacji w jakimkolwiek innym materiale. W 2011 roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) zgłosił polską technologię pozyskiwania grafenu do opatentowania na całym świecie, zaś w grudniu 2013 roku ruszyła produkcja polskiego grafenu.
Źródło,fot: PWPW, ITME, youtube