Partner serwisu
Tylko u nas
22 kwietnia 2015

Andrzej Krueger: Będzie się działo

Kategoria: Chemia

– Nie możemy zatrzymać się w tym miejscu – kolejne plastyfikatory mają rozszerzyć gamę zastosowań i spełniać oczekiwania odbiorców. To może być wkrótce bardzo ciekawy obszar działalności i dla producenta i dla Instytutu. Zapewniam – w przyszłości dużo będzie się działo – mówi Andrzej Krueger, dyrektor Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” S.A., który opowiada m.in. o planowanych wspólnie z Grupą Azoty ZAK S.A. projektach oraz już istniejącej instalacji tereftalanu dioktylu na terenie kędzierzyńskich Azotów.
 

Andrzej Krueger: Będzie się działo

Nowa instalacja plastyfikatorów nieftalanowych to nie tylko sukces Grupy Azoty ZAK S.A., ale również i ICSO „Blachownia”. Jaka była rola Instytutu w tym przedsięwzięciu?
Grupa Azoty ZAK, będąca producentem ftalanu dioktylu z instalacją o zdolności produkcyjnej 70 tys. ton produktu na rok, została zaskoczona prawnymi ograniczeniami w jego stosowaniu, ze względu na, jak wskazano, szkodliwe działanie tego plastyfikatora. I choć nadal produkowano ftalany, których rynek  – mniejszy – ale istniał, pojawiło się grono odbiorców, którzy zaczęli ten plastyfikator wycofywać całkowicie ze stosowania. Czasu na nowe rozwiązania było niewiele  – rozpoznawano możliwości zakupu licencji na tereftalan i równolegle w Instytucie wystartowaliśmy z badaniami.

I udało się opracować unikalną technologię.
Opracowaliśmy technologię, która opiera się nie  – jak w przypadku ftalanów – na bezwodniku ftalowym, a na kwasie tereftalowym. Specyfika polega na tym, że w przypadku tego pierwszego mamy środowisko homogeniczne, w którym bezwodnik rozpuszcza się w 2-etyloheksanolu, a kwas tereftalowy bardzo słabo. I to jest ta istotna różnica, która skutkowała innymi rozwiązaniami w procesie technologicznym w przypadku wytwarzania tereftalanu.

Ta technologia to dobry przykład współpracy nauki z przemysłem…
Powiedziałbym, że była to współpraca wzorcowa. Oczywiście po drodze pojawiały się problemy, ale nic nie przychodzi łatwo – wszystko wymagało od nas intensywnych działań. Pracowaliśmy wspólnie z technologami z Zakładów Azotowych  Kędzierzyn, którzy posiadali bogate doświadczenia produkcyjne, przeprowadzali z nami pierwsze próby na istniejącej już instalacji periodycznej do produkcji ftalanu, na której należało dokonać kilku zmian technologicznych, m.in. dozowania surowca, by w końcu przejść do technologii wytwarzania tereftalanu w układzie ciągłym. Teraz jesteśmy na etapie końcowym i myślimy już o kolejnych projektach.

Jakich?
Realizujemy wspólnie z Grupą Azoty ZAK S.A. projekt, dofinansowany przez NCBR, którego celem jest uruchomienie produkcji kilku nowych estrów specjalistycznych, rozszerzających gamę plastyfikatorów tworzyw sztucznych dedykowanych pod konkretne zastosowanie. Nie możemy zatrzymać się w tym miejscu – kolejne plastyfikatory mają rozszerzyć gamę zastosowań i spełniać oczekiwania odbiorców. To może być wkrótce bardzo ciekawy obszar działalności i dla producenta, i dla Instytutu. Zapewniam – w przyszłości dużo będzie się działo.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ