Partner serwisu
01 czerwca 2015

Ropa PGNiG sprawdza się w rafinerii LOTOSU

Kategoria: Paliwa

W tym roku rafineria LOTOSU w Gdańsku wzbogaciła się o kolejne źródło dostaw ropy naftowej. Chodzi o surowiec wydobywany w kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej Lubiatów zarządzanej przez PGNiG.

Ropa PGNiG sprawdza się w rafinerii LOTOSU

Wcześniej ropa do gdańskiej rafinerii trafiała rurociągiem Przyjaźń oraz drogą morską przez Naftoport. Teraz surowiec dostarczany jest również cysternami kolejowymi. Przewozy realizuje spółka LOTOS Kolej, jeden z największych przewoźników towarowych w Polsce. 

Pierwsze miesiące przerobu potwierdzają, że walory ropy z PGNiG to przede wszystkim niska zawartość siarki oraz duża ilość lekkich frakcji benzynowych.

– Ropa ta pochodzi z polskich kopalń i cieszę się, że nasz partner – PGNiG – rozwija krajowe wydobycie i zaopatruje nas w lekką, wysokiej jakości niskosiarkową ropę, którą przerabiamy wraz z innymi gatunkami surowca, maksymalizując i optymalizując naszą produkcję – mówi Marek Sokołowski, wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A.

- Wydobycie ropy naftowej w PGNiG od wielu lat pozostaje ważnym obszarem działalności Spółki. Cieszymy się, że w obszarze handlu ropą pozyskaliśmy tak znaczącego Klienta, jakim jest Grupa Lotos oraz że surowiec przez nas produkowany jest przerabiany na instalacji Rafinerii w Gdańsku – mówi Bartłomiej Korzeniewski, dyrektor Oddziału Obrotu Hurtowego PGNiG SA.

W 2013 r. LOTOS i PGNiG podpisały 5-letnią umowę na dostawy ropy z krajowych kopalń PGNiG. Większość surowca dostarczanego z PGNiG do rafinerii w Gdańsku pochodzi z największej w kraju kopalni Lubiatów. Dostawy surowca dla Grupy LOTOS będą realizowane w latach 2015 – 2019 z możliwością przedłużenia umowy na czas nieoznaczony. Jednorazowo PGNiG dostarcza ok. 1,5 tys. ton, a zakontraktowana ilość ropy pozwala na organizację nadań kolejowych co drugi dzień. Jej odbiór i przerób w Gdańsku umożliwia specjalny terminal do rozładunku o wydajności 0,5 mln t/r. Zgodnie z umową rocznie do Grupy LOTOS ma trafiać ok. 275 tys. ton ropy naftowej.

Surowiec z bocznic oddziału PGNiG w Zielonej Górze transportuje do Gdańska LOTOS Kolej. To nie jedyna forma współpracy tego przewoźnika z PGNiG. Kolejowa spółka LOTOSU przejęła kompleksową obsługę manewrową bocznic PGNiG w Barnówku (woj. zachodniopomorskie) i Wierzbnie (woj. lubuskie). Przewozi też siarkę wydobywaną w kopalni Lubiatów do zakładu Grupy Azoty w Policach.

Źródło i fot.: www.pgnig.pl

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ