Partner serwisu
08 września 2015

PKN Orlen: Rusza budowa nowej elektrociepłowni za 1,65 mld zł

Kategoria: Z życia branży

PKN ORLEN rozpoczął budowę bloku gazowo-parowego na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Produkcja energii elektrycznej oraz cieplnej z nowej jednostki o mocy blisko 600 MWe, ruszy na przełomie 2017-2018r. Budżet inwestycji zaplanowano na 1,65 mld zł. Akt erekcyjny podpisali: Piotr Chełmiński Członek Zarządu ds. Rozwoju i Energetyki w PKN ORLEN oraz Peter Baudrexl, Prezes Zarządu Siemens Sp. z o.o.

PKN Orlen: Rusza budowa nowej elektrociepłowni za 1,65 mld zł

Elektrociepłownia, w której zostanie zabudowana najwyższej klasy turbina gazowa, będzie dostarczała parę oraz energię elektryczną dla Zakładu w Płocku, natomiast nadwyżka energii elektrycznej trafi do Krajowego Systemu Energetycznego. Nowy obiekt będzie w jednym procesie technologicznym wytwarzał ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną. Nowoczesna technologia kogeneracji opartej o gaz ziemny czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2, będzie zbliżona do zastosowanej w bloku CCGT we Włocławku. Budowane jednostki będą cechowały się wysoką sprawnością, niskim wpływem na środowisko oraz wysokim stopniem wykorzystania w ciągu roku. Wolumen energii elektrycznej wytworzonej w Płocku wielkości 3 TWh zostanie skierowany do sprzedaży zewnętrznej na rynku krajowym. Wytworzona para będzie natomiast w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy ORLEN oraz lokalnych odbiorców.

 - W inwestycjach w energetykę przemysłową opartą o wykorzystanie gazu ziemnego widzimy przede wszystkim znaczące wzmocnienie doskonałości operacyjnej segmentu Downstream, w skład którego wchodzi zarówno produkcja rafineryjno-petrochemiczna i energetyka, jak też sprzedaż paliw i petrochemikaliów, rozszerzona o ofertę energii i ciepła. Kogeneracja gazowa to niewątpliwie również korzyści klimatyczne i wysoki stopień neutralności wobec środowiska, co jest jednym z naszych priorytetów.  Jestem przekonany, że nasze projekty to z każdego punktu widzenia optymalne rozwiązania dla Grupy ORLEN, ale także bezpieczeństwa energetycznego kraju, wspierające rozwój regionów, w których działamy. Na każdej z naszych budów w szczycie realizacji pracuje od 700 do 1000 pracowników, głównie firm podwykonawczych - powiedział Piotr Chełmiński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju i Energetyki.

Kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego w Płocku PKN ORLEN zawarł z konsorcjum Siemens pod koniec ubiegłego roku. Równocześnie z podpisaniem umowy na budowę, PKN ORLEN podpisał umowę na serwis głównych urządzeń bloku, która będzie obowiązywać około 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji Elektrociepłowni.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ