Partner serwisu
27 października 2015

Powstało nowe laboratorium badawcze biomasy, biogazu i biopaliw

Kategoria: Z życia branży

– Innowacja wtedy jest dobra gdy przynosi zyski, oszczędności czy wymierną korzyść, bo same wynalazki czy pomysły jeśli nie są wdrożone nie mają wielkiego sensu w wymiarze gospodarczym. I bardzo dobrze, że nowy obiekt, który powstał ma praktyczny wymiar gospodarczy – mówił Jan Maćkowiak, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Powstało nowe laboratorium badawcze biomasy, biogazu i biopaliw

Uruchomienie laboratorium, którego uroczyste otwarcie odbyło się 19.10.2015 r. w Starachowicach, możliwe było dzięki realizowanemu wspólnie przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o. oraz Fundację - Agencję Rozwoju Regionalnego w Starachowicach projektowi dofinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zysk, oszczędność i korzyść
- Innowacja wtedy jest dobra gdy przynosi zyski, oszczędności czy wymierną korzyść, bo same wynalazki czy pomysły jeśli nie są wdrożone nie mają wielkiego sensu w wymiarze gospodarczym. I bardzo dobrze, że nowy obiekt, który powstał ma praktyczny wymiar gospodarczy – mówił Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego – Jan Maćkowiak - Chciałbym pogratulować i życzyć wielu korzyści wszystkim przedsiębiorcom, którzy z badań w tym laboratorium będą korzystać. Mam nadzieję że innowacyjność, której elementem ta jednostka będzie przyniesie wymierne korzyści naszej gospodarce.

Nowy obszar działań
Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski podkreślił, że - laboratorium wpisuje się w nasz nowy obszar działań, który chcemy rozszerzać i na który chcemy położyć nacisk w latach 2015-2020, jest to nowe spojrzenie na wiele działań, przede wszystkim współpraca podmiotów”.

Uroczyste otwarcie laboratorium
Po krótkich przemówieniach i prezentacji nastąpiło oficjalne otwarcie Laboratorium z uroczystym przecięciem wstęgi.

Pani Dr. Anna Twarowska oprowadziła wszystkich zaproszonych gości po obiekcie i zaprezentowała znajdujące się w nim urządzenia, m.in. w części analitycznej: młynek nożowy, spektrometr  Agillent Technologies, kalorymetr, przenośny analizator biogazu, w części kogeneracyjnej: 2 mikrokogenneratory o wytwórczej mocy elektrycznej 10 i 15 Kw.

Strategia działania Laboratorium
Strategia działania Laboratorium oparta została na zrównoważonym rozwoju energetycznym regionu w celu wykorzystania zarówno lokalnych odnawialnych źródeł energii jak i odpadów ściekowych czy komunalnych w technologiach pozwalających wytwarzać energię cieplną i elektryczną w Kogeneracji.Realizacja projektu umożliwiła uruchomienie Laboratorium z jednoczesną możliwością dalszego rozwoju i rozbudowy bazy badawczej. Laboratorium zostało podzielone na trzy obszary przestrzenne i funkcjonalne: część analityczną, kogeneracyjną i fermentacyjną.
Działania Laboratorium są skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, których nie stać na sfinansowanie i przeprowadzenie samodzielnych badań bez wsparcia profesjonalnych instytucji takich jak ŚCITT i FARR.

Projekt został zrealizowany przez Unie Europejską z Europejskiego funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 i budżetu państwa.

 

Źródło,fot: http://www.it.kielce.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ