Partner serwisu
30 listopada 2015

Grupa Azoty: 68 projektów inwestycyjnych za 7 mld zł

Kategoria: Z życia branży

Zgodnie z założeniami Strategii Grupy Azoty na lata 2013-2020, jednym z jej podstawowych filarów jest rozwój organiczny oparty o inwestycje. W latach 2014-2020 na realizację 68 celów inwestycyjnych przeznaczymy 7 mld zł.

Grupa Azoty: 68 projektów inwestycyjnych za 7 mld zł

Elektrociepłownia w Kędzierzynie-Koźlu

Rozpoczęcie prac nad nową jednostką dostarczającą energię elektryczną i cieplną na potrzeby Grupy Azoty ZAK S.A. było podyktowane zarówno zużyciem dotychczas eksploatowanych urządzeń, jak i koniecznością podjęcia działań proekologicznych. Aktualnie trwa pierwszy etap inwestycji, który zakończy się w 2016 r. Oddanie do użytku kompletnej elektrociepłowni jest przewidywane na 2019 r.

Dzięki podjętym działaniom korzyści będą wielostronne. Zyskają nie tylko Nasze Zakłady, które unowocześnią swoje zaplecze. Również miasto będzie mogło czerpać z produkowanych przez elektrociepłownię dóbr.

Rozwój poliamidu 6

Zapotrzebowanie na to tworzywo jest szczególnie duże ze względu na wszechstronność jego wykorzystania: od folii spożywczych i tekstyliów, po sprzęt medyczny i komponenty konstrukcyjne samolotów. Rozpoczęta we wrześniu br. budowa nowej instalacji poliamidu 6 w Tarnowie, pozwoli na prawie dwukrotne zwiększenie jego produkcji przez Grupę Azoty, do poziomu 170 tys. t rocznie (aktualnie moce wytwórcze Zakładów w Tarnowie i w Guben są szacowane na 92 tys. t rocznie). Tym samym Grupa Azoty stanie się drugim co do wielkości producentem tego tworzywa w Europie.

Police 2

To największy projekt w historii Grupy Azoty. Do 2019 r. w Policach powstanie najnowocześniejsza i największa linia produkcyjna propylenu metodą PDH. Ten półprodukt znajduje szerokie zastosowanie w tworzeniu innych chemikaliów. Obecnie największym konsumentem propylenu w Polsce jest Grupa Azoty ZAK S.A. (120-140 tys. t rocznie), zużywająca go do produkcji alkoholi OXO, natomiast propylen (150 tys. t rocznie) jest importowany. Zadaniem inwestycji Police 2 jest odwrócenie tego trendu i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw wewnątrz Grupy Azoty oraz produkcja na eksport.

 

Źródło,fot.: Grupa Azoty

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ