Partner serwisu
10 grudnia 2015

Premia na Horyzoncie

Kategoria: Z życia branży

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program dotyczący badań naukowych i innowacji, którego budżet wynosi niemal 80 mld euro. Na przyznawane przez Komisję Europejską dofinansowanie mogą liczyć jedynie najlepsi naukowcy i zespoły badawcze. Ministerstwo postanowiło wesprzeć polskich naukowców biorących udział w projektach H2020.

Premia na Horyzoncie

Premia na Horyzoncie – to nowy konkurs MNiSW, z którego środki trafią do jednostek naukowych zaangażowanych w badania w ramach H2020. Dodatkowe finansowanie pozwoli na zwiększenie możliwości ośrodków badawczych w naszym kraju. To długo wyczekiwana odpowiedź na postulaty polskiego środowiska naukowego.

Ze względu na przyjęty w konkursach H2020 system wynagrodzeń, wypłacane przez państwo dofinansowanie pozwoli na zmniejszenie różnicy finansowania polskich naukowców w porównaniu z innymi krajami UE. To zachęci kolejnych do ubiegania się o europejskie granty.

Premia trafi do tych jednostek naukowych, które biorą udział w projektach realizowanych w ramach Horyzontu 2020. Jej wysokość będzie uzależniona m.in. od finansowanego zaangażowania polskich uczestników w prace oraz ich roli w prowadzonych badaniach.

Ośrodki otrzymujące z Unii poniżej 1 mln euro, dostaną premię równą 20 % przyznanych środków. Dla jednostek, które przekroczą próg miliona, finansowanie wyniesie 25 % kwoty przyznawanej w H2020. Dodatkowa premia w wysokości 10% unijnych dopłat trafi do projektów oraz jednostek naukowych, w których realizowane są granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Jedną z podstawowych zalet konkursu ogłaszanego przez MNiSW będzie ograniczenie zbędnych formalności. Sama formuła przypominać będzie konkursy „szybkiej ścieżki” organizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nabór wniosków będzie trwał cały rok – kolejne wnioski przekazywane będą do zespołu ekspertów i oceniane w przeciągu trzech miesięcy.

Po dokonaniu oceny i wydaniu rekomendacji, przygotowana umowa zostanie przekazana do beneficjenta. Czas, w którym wypłacane będzie dofinansowanie, zależny będzie od długości trwania projektu. Wnioski trwające np. trzy lata otrzymają odpowiednio trzy transze – pierwszą po podpisaniu umowy, drugą po 2 latach trwania projektu, a ostatnią po jego rozliczeniu.

Zmniejszone zostaną również pozostałe wymogi formalne stawiane beneficjentom, m.in. w kwestii sprawozdań. Te wymagane będą jedynie w postaci raportów rocznych oraz końcowych.

Pełny tekst rozporządzenia można znaleźć w Dzienniku Ustaw.

 

Źródło: NCBR

fot.: freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ