Partner serwisu
21 grudnia 2015

Elektrofiltr za 7 mln złotych zainstalowany w elektrciepłowni PCC Rokita

Kategoria: Z życia branży

PCC Rokita zainstalowała w elektrociepłowni, najnowszej generacji elektrofiltr zmniejszający stężenie emitowanych pyłów. Pomimo, że obniżone unijne normy, zgodnie z uczestnictwem firmy w Przejściowym Planie Krajowym, obowiązywać będą dopiero w 2020 r., Rokita już teraz zmniejszyła stężenie z 50 na 20 miligramów na m3 (norma wynosi 100 mg/uNmł).

Elektrofiltr za 7 mln złotych zainstalowany w elektrciepłowni PCC Rokita

- Przestrzeganie norm jest naszym priorytetem. Zanieczyszczenie powietrza ma przecież duży wpływ na nasze zdrowie. Zależało nam, żeby jak najszybciej spełnić wymogi unijnych przepisów – mówi Wiesław Klimkowski, Prezes PCC Rokita SA.


Co istotne, Brzeg Dolny nie ma własnej elektrociepłowni. To Rokita dostarcza ciepło do prawie 80% mieszkań w mieście. System ciepłowniczy jest przyjazny środowisku dzięki temu jakość powietrza w Brzegu Dolnym jest znacznie lepsza niż w wielu miastach Polski. Źródłem zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego jest w dużej mierze emisja szkodliwych substancji związana z ogrzewaniem mieszkań węglem.

Warto wspomnieć, że Rokita przeprowadziła gruntowną modernizację odpylacza kotła oraz zbudowała instalację redukcji tlenków azotu, dzięki temu spełnia zaostrzone wymogi środowiskowe, wynikające z unijnej dyrektywy IED (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola).  

Dopuszczalne wielkości stężeń ustalane są w oparciu o Prawo Ochrony Środowiska a także obowiązujące europejskie przepisy dotyczące jakości powietrza. Wprowadzanie uregulowań prawnych w odniesieniu do emisji niektórych zanieczyszczeń występujących w powietrzu na terenie całej Unii, stanowi jedną z przyczyn poprawy sytuacji.  Unia Europejska ustanowiła normy w zakresie emisji pyłu zawieszonego (PM) o różnych rozmiarach, ozonu, dwutlenku siarki, tlenków azotu, ołowiu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na środowisko. Zgodnie obowiązującymi przepisami, państwa UE są zobowiązane do przeprowadzania oceny jakości powietrza. W Polsce  jest ona  dokonywana od 2002 r.

 

Źródło,fot.: PCC Rokita

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ