Partner serwisu
28 grudnia 2015

Przełomowe innowacje napędzą wzrost ekonomiczny

Kategoria: Z życia branży

Raport opublikowany przez Światową Organizację Własności Intelektualnej zawiera jasny przekaz: technologiczne innowacje są niezbędne dla rozwoju gospodarki. Wystarczy spojrzeć jak ważne z punktu widzenia biznesu było wynalezienie antybiotyków, samolotów, czy półprzewodników, z których zbudowane są procesory komputerowe.

Przełomowe innowacje napędzą wzrost ekonomiczny

Nowe obszary biznesu

Powyższe wynalazki są przykładem przełomowych innowacji, które stworzyły nowe obszary działalności ekonomicznej. W raporcie WIPO nakreślono paralele pomiędzy tymi wynalazkami, a trzema współczesnymi, które wciąż są w fazie początkowego rozwoju- lecz ich potencjalna użyteczność jest ogromna. Te wynalazki to: druk 3D, nanotechnologia i roboty. Według Dyrektora Generalnego WIPO, Francisa Gurry’ego to właśnie one mogą przyczynić się do nakręcenia ekonomicznego wzrostu.

Pionierzy innowacji

Pionierami tych technologii są Stany Zjednoczone i Japonia oraz niewielka grupa państw pod ich przewodnictwem, czyli Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Korea Południowa. Posiadają one ponad 75% patentów we wspomnianych dziedzinach innowacji. Wewnątrz tej grupy Japonia jest liderem robotyki, a Stany Zjednoczone zdecydowanie najsilniej rozwijają nanotechnologię i druk 3D. Jedynym państwem, które obecnie może dogonić tę innowacyjną czołówkę są Chiny, które zarejestrowały jedną czwartą patentów z zakresu druku 3D i nanotechnologii.

Czynniki rozwoju

W raporcie podkreślono rolę uniwersytetów i instytucji badawczych w osiągnięciach technologicznych. Według prognoz ludzie nauki i nowych technologii będą zacieśniać współpracę. Innym istotnym czynnikiem wpływającym korzystnie na postęp w tej dziedzinie jest ułatwiony przepływ wiedzy. Większy dostęp do patentów, możliwość nabywania licencji sprawia, że współczesne technologie mogą rozwijać się szybciej.

Dogonić czołówkę

Niepokojące może być jednak to, że niezamożne i średniozamożne państwa pozostają daleko w tyle pod względem ilości patentów dotyczących omawianych technologii. Dla Polski jest to sygnał, żeby poprawić tę sytuację choćby poprzez poprawę przepływu wiedzy i przede wszystkim lepszą współpracę z placówkami naukowymi. Jeśli chcemy uczestniczyć w podziale ekonomicznych profitów, które przyniesie druk 3D, nanotechnologia, czy robotyka, nasz system gospodarczy musi się przeobrazić.

Źródło, fot.: Grupa Azoty

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ