Partner serwisu
02 lutego 2016

Grupa Azoty zamierza zaangażować się na rzecz polskiego górnictwa

Kategoria: Z życia branży

Grupa Azoty chce zaangażować się w górnictwo, poprzez prace nad uruchomieniem instalacji zgazowania węgla w zakładach w Kędzierzynie-Koźlu. Spółka ma zamiar przeznaczyć na ten cel 300 mln zł. Projekt może przynieść korzyści zarówno dla sektora górniczego i energetycznego, jak również chemicznego.

Grupa Azoty zamierza zaangażować się na rzecz polskiego górnictwa

Na czym polega zgazowanie węgla?

Jest to proces, który ma na celu uzyskanie gazu w procesie spalania węgla kamiennego, wykorzystujący tlen (powietrze) oraz parę wodną. Następuje on przy temperaturze 800–2000°C i ciśnieniu atmosferycznym lub nadciśnieniu (ok. 2,5 MPa). Ciepło wymagane do zgazowania węgla otrzymywane jest przez spalenie ok. 30% wsadu węglowego. W wyniku zgazowania powstaje gaz, którego głównymi składnikami są H2, CO, CO2 oraz CH4.

Korzyści dla energetyki i chemii

Według wstępnych analiz, planowana instalacja ma zużywać ok. 1 mln ton węgla kamiennego rocznie, dzięki czemu będzie w stanie wyprodukować ok. 500 tys. ton metanolu w skali roku. Dla porównania, Polska rocznie importuje około 600 tys. ton tego surowca, który jest wykorzystywany do wytwarzania szeregu produktów chemicznych. Co istotne, jednostkowy koszt jego wytworzenia poprzez proces zgazowania węgla, kształtuje się wyraźnie poniżej jego cen rynkowych.

Dodatkowo instalacja daje możliwość produkcji wodoru, który jest używany przy produkcji nawozów azotowych, a także amoniaku i gazu syntezowego. Inwestycja pozwoli zatem na ograniczenie kosztów związanych z importem gazu z zagranicy. W ramach projektu powstanie również do 3 000 nowych miejsc pracy w fazie budowy instalacji oraz około 150 po jego zakończeniu.

Wsparcie dla polskiego węgla

Według badań, polski węgiel dobrze nadaje się do procesu zgazowania, pomimo obecności siarki. Ze względu na swoje oddziaływanie, jest ona jednym z pierwszych pierwiastków wychwytywanych w procesie oczyszczania spalin. Dzięki realizacji instalacji odsiarczania może być ona z powodzeniem wykorzystywana ponownie, m.in. do produkcji gipsu syntetycznego czy też kwasu siarkowego.

Zgazowanie węgla na świecie

Obecnie na świecie działa już około 272 instalacji, pozwalających na proces zgazowania węgla, m.in. w Stanach Zjednoczonych znajduje się zakład Eastman, którego roczna produkcja to ok. 500 tys. ton, zaś w Chinach: Xianyang – 2 tys. ton na dobę, Zhongyuan Dahua – 1,5 tys. ton na dobę, Tianjin Soda – również 1,5 tys. ton na dobę, Guizhou Jinchi – 1 tys. ton na dobę oraz Guizhou Tianfu – 750 ton na dobę.

 

Źródło: Grupa Azoty
fot.: photogenica.pl

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ