Partner serwisu
16 lutego 2016

PIPC: Ostatnie lata to dynamiczny rozwój Systemu SPOT

Kategoria: Z życia branży

W 2015 r. minęło piętnaście lat od powstania Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych SPOT. – Wzrost liczby zainteresowanych Systemem SPOT to objaw zmiany podejścia do bezpieczeństwa w polskim przemyśle – mówi Paweł Zawadzki, koordynator Programu „Bezpieczna Chemia”.

PIPC: Ostatnie lata to dynamiczny rozwój Systemu SPOT

W 2000 r., kiedy powstawał SPOT, do Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, inicjatora Programu, wpłynęło dziewięć deklaracji od firm chcących wspólnie działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa transportu swoich produktów. Natomiast w samym 2015 r. do SPOT przystąpiło trzech nowych członków.

Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych SPOT jest częścią ogólnoeuropejskiej sieci ICE (Intervention in Chemical Transport Emergencies). – Wśród naszych europejskich parterów jesteśmy w czołówce i w bezpieczeństwie transportu podążamy za najwyższymi standardami – mówi Katarzyna Skrzypczyńska, która w PIPC koordynuje działania w ramach SPOT.

SPOT został doceniony przez państwowe służby zajmujące się bezpieczeństwem. W 2015 r. Komendant Główny PSP Wiesław Leśniakiewicz wręczył wyróżnienia twórcom Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz podmiotom współpracującym. Jedną z wyróżnionych organizacji – właśnie za SPOT – była Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

System Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych SPOT został powołany w 2000 r. przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego z inicjatywy działającej przy Izbie Polskiej Grupy Bezpieczeństwa Chemicznego. Celem SPOT-u jest współpraca przedsiębiorstw i służb państwowych w celu ograniczenia skutków awarii w transporcie materiałów niebezpiecznych. Od kilku lat w ramach Systemu SPOT mogą działać nie tylko producenci, ale również  przewoźnicy, dystrybutorzy oraz inne firmy, instytucje i organizacje mogące przyczynić się do sprawnej likwidacji awarii i ograniczenia jej skutków.

Przedsiębiorstwa zrzeszone w SPOT za pośrednictwem swych służb ratowniczych i ekspertów świadczą szybką i fachową pomoc przy wypadkach/awariach z udziałem produktów chemicznych. SPOT wiąże się z zasadami programu Odpowiedzialność i Troska i jest świadectwem powagi, z jaką przemysł chemiczny traktuje swoją odpowiedzialność za bezpieczeństwo, zdrowie i ochronę środowiska.

- SPOT jest bezpośrednim dowodem na to, że odpowiedzialność za wyprodukowane materiały przez zakłady chemiczne nie kończy się na bramach tych zakładów – mówi Katarzyna Skrzyczyńska.

 

Źródło: PIPC
fot.: Grupa Azoty ZAK

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ