Partner serwisu
22 lutego 2016

Rolnictwo hydroponiczne odpowiedzią na problem braku ziemi uprawnej?

Kategoria: Nawozy

Wbrew pozorom, ta metoda upraw nie jest czystą innowacją. Pierwsze badania nad nią datuje się na 1627 rok, a ich autorem jest znany filozof Francis Bacon. Ta metoda przeszła jednak długą drogę od pierwszych eksperymentów w Londynie, do bycia wykorzystywaną przez NASA do upraw w przestrzeni kosmicznej.

Rolnictwo hydroponiczne odpowiedzią na problem braku ziemi uprawnej?

Czym jest rolnictwo hydroponiczne?

Jest to metoda uprawy roślin z pominięciem, lub minimalizacją znaczenia ziemi jako medium dla korzeni. W zależności od typu hydroponiki, rośliny mogą być uprawiane w jałowej ziemi, lub samym roztworze wody i minerałów. Roztwór taki zawiera wszystkie niezbędne roślinie składniki mineralne, które znalazłaby w ziemi. Taka metoda upraw pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale także zagospodarować nieużywane do tej pory obszary.

Ryż na Saharze?

Warto wspomnieć o hydroponice z pewnego konkretnego powodu – prezentacji Pana Al Mansouriego, która odbyła się na tegorocznym Festiwalu Daktyli (Liva Dates Festival). Używa on hydroponiki na swojej farmie w Liwie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, żeby sadzić… ryż. Samo użycie hydroponiki w tym kraju nie jest niczym niezwykłym, bowiem od dziesięciu lat uprawiane są w ten sposób truskawki czy selery na potrzeby lokalne i na eksport. Ryż jest jednak trudniejszy w uprawie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jego uprawa przebiega przecież na pustyni!

Co jest istotnego w uprawach ryżu na Saharze?

Uprawa tej rośliny za pomocą hydroponiki może być odpowiedzią na realne zagrożenie kryzysami żywnościowymi. Międzynarodowy Instytut Badania Ryżu szacuje, że do 2025 r. może zabraknąć wody na azjatyckich uprawach o powierzchni 20 mln ha. W praktyce równa się to klęsce głodu. Być może hydroponika jest odpowiedzią na to zagrożenie. Warto także zauważyć ogromną rolę, jaką zaczną pełnić wtedy nawozy sztuczne, które będą musiały w całości zastąpić minerały występujące w glebie.

 

Źródło,fot.: Grupa Azoty; http://blog.pulawy.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ