Zielone światło dla nawożenia naturalnego
Jak wynika z przepisów prawa obowiązujących w Polsce, od 1 marca można stosować nawozy naturalne, takie jak obornik, gnojowica i gnojówka, w postaci płynnej lub stałej.
Stosowanie nawozów z tej grupy po 30 listopada z jednej niosło za sobą niebezpieczeństwo zanieczyszczenia środowiska związkami azotu, z drugiej zaś ewentualne starty dla rolnika związane z wypłukiwaniem tego składnika z gleby.
Należy jednak zaznaczyć, iż zakaz stosowania nawozów naturalnych w dalszym ciągu obowiązuje w stosunku do pól zalanych wodą, przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm. Nawożenia naturalnego nie należy również przeprowadzać podczas opadów deszczu. Z kolei w przypadku gnojowicy i gnojówki nawożenia nie należy wykonywać na glebach bez okrywy roślinnej, o nachyleniu większym niż 10 proc., oraz podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.
Dopuszczalna roczna dawka azotu dostarczanego w nawozach naturalnych wynosi 170 kg na hektar. Zakładając, że w oborniku znajduje się ok 0,5% azotu, można wnioskować, iż w 10 tonach znajduje się 50 kg tego składnika. Maksymalne nawożenie na hektar nie powinno zatem przekroczyć 34 ton. Ponadto, w rozliczeniu należy uwzględnić również azot z innych nawozów naturalnych, w przypadku ich użycia.
Źródło,fot.: nawozy.eu