Partner serwisu
11 kwietnia 2016

PIG-PIB i IGGGK Narodowej Akademii Nauk Ukrainy: wspólne poszukiwania złóż gazu ziemnego

Kategoria: Z życia branży

Państwowy Instytut Geologiczny 30 marca zawarł ramową umowę o współpracy naukowo-badawczej z IGGGK Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Wspólne badania będą dotyczyć między innymi budowy geologicznej i ewolucji Karpat oraz warunków powstawania i występowania złóż gazu ziemnego.

PIG-PIB i IGGGK Narodowej Akademii Nauk Ukrainy: wspólne poszukiwania złóż gazu ziemnego

W dniu 28.03.2016 r. wizytę w PIG-PIB w Warszawie rozpoczęła delegacja Instytutu Geologii i Geochemii Surowców Kopalnych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (IGGGK NANU) z Lwowa. Na jej czele stał dr Andriy Pobereshskyy, zastępca dyrektora ds. nauki IGGGK, a towarzyszyli mu Ihor Kurovets i Oksana Stupka. W programie wizyty, która trwała do 5 kwietnia br., znalazły się rozmowy i konsultacje w PIG-PIB oraz na Wydziale Geologii UW na temat wyników dotychczasowej współpracy i w odniesieniu do nich – planów na najbliższe lata.

Doprowadzono do uzgodnienia treści umowy o współpracy naukowo-badawczej między IGGGK i PIG-PIB na okres od maja 2016 r. do maja 2020 r. Uroczyste zawarcie umowy nastąpiło w dniu 30.03.2016 r. – podpisy na dokumencie złożyli zastępca dyrektora ds. nauki IGGGK dr Andriy Pobereshskyy i p.o. dyrektora PIG-PIB dr hab. Andrzej Gąsiewicz.

Umowa ma charakter ramowy i dotyczy: 1) wspólnych badań nad budową geologiczną i ewolucją ukraińskiej i polskiej części Karpat i ich obszarów przedgórskich na podstawie nowych koncepcji geotektonicznych, głównie ukierunkowanych na wyjaśnienie warunków powstawania i występowania złóż, 2) wspólnych badań geologiczno-geochemicznych utworów paleozoicznych platformy wschodnioeuropejskiej  i oligoceńskich regionu karpackiego, perspektywicznych z punktu widzenia poszukiwań gazu z łupków; 3) metanu lwowsko-wołyńsko-lubelskiego basenu karbońskiego, oraz 4) prowadzenia wspólnych badań geoekologicznych terenów przygranicznych Ukrainy i Polski.

Zgodnie z powyższą umową delegacja IGGGK rozpoczęła rozmowy z p.o. dyrektorem PIG-PIB Andrzejem Gąsiewiczem i prof. Tadeuszem Perytem, a także z dr. M. Jasionowskim, dr. hab. S.  Mikulskim, prof. J. Wiszniewską i dr. hab. W. Mizerskim, ukierunkowane na sprecyzowanie głównych kierunków dalszych badań tak, aby przygotować konkretne projekty naukowe i wystąpienia o ich finansowanie.

Równolegle delegacja IGGGK prowadziła rozmowy o dalszej współpracy z zespołem prof. Anny Wysockiej z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: PGI: tekst Wojciecha Brochwicza-Lewińskiego 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ