Partner serwisu
04 maja 2016

Uprawy roślin w kosmosie

Kategoria: Nawozy

BASF wspiera projekt badawczy uczniów, dotyczący uprawy roślin w kosmosie.

Uprawy roślin w kosmosie

Lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Lato roku 2016 zostało wyznaczone jako data lotu: Projekt uczniowski V3PO wspierany przez BASF poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK). Za projektem V3PO stoi troje uczniów wydziału rolnictwa Szkoły im. Edith Stein w Ravensburgu w Niemczech, którzy chcą się przekonać, czy sadzonki roślin wytworzą korzenie w warunkach zerowej grawitacji i jak te korzenie będą się zachowywać wraz z upływem czasu.

Dla Marii Koch, Raphaela Schillinga i Davida Geraya główne pytanie brzmi: czy rozmnażanie wegetatywne warzyw jest możliwe w kosmosie? Pozwoliłoby to na produkcję świeżego pożywienia podczas misji kosmicznych bez konieczności zabierania dużych ilości nasion. BASF i NASA zainteresowało to pytanie. Podczas gdy BASF zapewnia naukowe wsparcie na rzecz projektu, NASA zarezerwowała miejsce na eksperyment na MSK.

Wizjonerski szkolny projekt badawczy

Do tej pory eksperymenty przeprowadzane w warunkach zerowej grawitacji były skupione wokół wzrostu korzeni podczas kiełkowania nasion. Jednakże w przeciwieństwie do nasion, sadzonki nie posiadają systemu korzeniowego. Uczniowie chcą zbadać, czy i w jaki sposób sadzonki wykształcą korzenie, pędy i liście bez wpływu grawitacji. W tym samym czasie na Ziemi, czyli pod wpływem grawitacji, będzie prowadzony eksperyment kontrolny. Jeśli sadzonki mogą zostać wykorzystane do rozmnażania wegetatywnego w warunkach zerowej grawitacji, oznaczałoby to znaczący postęp w staraniach o zapewnienie żywności uprawnianej w kosmosie podczas długich lotów kosmicznych, np. na Marsa.

BASF współpracuje z naukowcami zajmującymi się rolnictwem przyszłości

Aby opracować odpowiedni projekt eksperymentu, uczniowie odbyli staż w Centrum Rolniczym BASF w Limburgerhof. Przygotowywali się tam do eksperymentu, który zostanie przeprowadzony w laboratoriach Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Gdy sadzonki znajdą się już w przestrzeni kosmicznej, różnice w temperaturze
i wilgotności mogą je narazić na bakterie i grzyby. To w tym obszarze BASF dostarcza niezbędnej wiedzy – i produktów. Środki grzybobójcze BASF pomogą ochronić sadzonki przed chorobami grzybiczymi podczas badań na MSK, oraz podczas podróży na orbitę i z powrotem.

 

Źródło: BASF

Źródło fot.: freeimages.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ