Partner serwisu
09 maja 2016

BASF o I kwartale 2016

Kategoria: Chemia

Proponowana dywidenda: 2,90 EUR na akcję

BASF kontynuuje ambitną politykę w zakresie dywidendy i proponuje, by za rok 2015 wyniosła ona 2,90 EUR na akcję (w roku ubiegłym: 2,80 EUR). Tym samym spółka wypłaciłaby swym udziałowcom około 2,7 mld EUR. - Pragniemy co roku podwyższać dywidendę, a przynajmniej utrzymywać ją na poziomie roku poprzedniego. Również dywidenda zaproponowana dzisiaj na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy potwierdza naszą ufność w przyszły rozwój BASF, nawet w sytuacji, gdy wiemy, że rok 2016 również nie będzie łatwy - powiedział Kurt Bock.

Potwierdzona prognoza na rok 2016

BASF przewiduje, że w roku 2016 nadal będą utrzymywać się obecne, trudne warunki oraz poważne zagrożenia. Oczekiwania co do globalnego środowiska gospodarczego na rok 2016 pozostają bez zmian:

• Wzrost produktu krajowego brutto: 2,3%

• Wzrost globalnej produkcji przemysłowej: 2,0%

• Wzrost produkcji chemicznej: 3,4%

• Średni kurs wymiany euro/dolar: 1,1 USD za EUR

• Średnia roczna cena baryłki ropy Brent: 40 USD

Dr Bock: Potwierdzamy naszą prognozę na cały rok: naszym celem jest zwiększenie wolumenu sprzedaży we wszystkich segmentach. Tym niemniej obroty Grupy BASF znacznie spadną, głównie na skutek zbycia działu zajmującego się handlem gazem ziemnym i jego magazynowaniem oraz w efekcie niższych cen ropy naftowej i gazu. Przewidujemy, że zysk operacyjny przed odliczeniem kosztów nadzwyczajnych będzie nieco niższy niż w roku 2015. Jest to ambitny cel w obecnych zmiennych, trudnych warunkach, a jego osiągnięcie zależy w szczególności od tego, jak będzie się kształtować cena ropy naftowej.

 

Koncentracja na obszarach szybkiego rozwoju

- W roku 2016 będziemy kontynuować doskonalenie naszego portfela. Naszym celem będzie skoncentrowanie się na sektorach szybko rozwijających się - powiedział Kurt Bock. Pod koniec lutego BASF doszła do porozumienia z AkzoNobel w sprawie sprzedaży działu przemysłowych powłok malarskich. Dzięki temu BASF będzie mogła jeszcze bardziej skupić się na swej podstawowej działalności w sektorze farb dla sektora motoryzacyjnego. W kwietniu podpisana została umowa kupna, od chińskiej spółki Guangdong Yinfan Chemistry Co. Ltd., działu samochodowych lakierów renowacyjnych. Zakup ten wzmacnia pozycję BASF na szybko rosnącym chińskim rynku farb i lakierów renowacyjnych. W ubiegłym tygodniu BASF zgodziła się sprzedać swój zakład katalizatorów poliolefinowych amerykańskiej spółce W.R. Grace & Co. Sprzedaż ta oznacza, że BASF jeszcze bardziej skupi się na sektorze katalizatorów technologicznych na najważniejszych obszarach wzrostu, takich jak katalizatory chemiczne i katalizatory rafineryjne.

ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ