Partner serwisu
04 lipca 2016

Zmiany we władzach spółki African Investment Group SA

Kategoria: Z życia branży

50-letni Sławomir Lipkowski został nowym dyrektorem generalnym spółki African Investment Group SA, w której Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA  ma 55 proc. udziałów.

Zmiany we władzach spółki African Investment Group SA

Lipkowski zastąpił Tomasza Janickiego. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła 30 czerwca rada zarządzająca senegalskiej spółki. Dzień wcześniej stanowisko przewodniczącego rady zarządzającej stracił Krzysztof Jałosiński. W ostatnim czasie zostali także wymienieni inni członkowie tego gremium. Tworzą je obecnie: przewodnicząca rady Ewa Góra, pełniąca także funkcję dyrektora Departamentu Zakupów Strategicznych w Grupie Azoty Police, pracownik Grupy Azoty Police Tomasz Szerszeń oraz dyrektor Departamentu Finansów polickiej firmy Ewa Sewerska.

Nowy dyrektor generalny spółki „Afrig”, z wykształcenia prawnik, od ponad 15 lat związany jest głównie z handlem międzynarodowym o zasięgu globalnym. Doświadczenie zdobywał współpracując z kontrahentami ze wszystkich kontynentów, w tym także Azji. W Singapurze był dyrektorem zarządzającym spółki handlowej Ciech Polsin Private Ltd. W swojej dotychczasowej pracy związany był także m.in. z firmami Zachem SA oraz Ciech SA.

Niezależne źródła surowców

W 2013 roku Grupa Azoty Police nabyła akcje senegalskiej spółki – intencją firmy był stały dostęp do własnych surowców, głównie fosforytów, i uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych.

Jednak od 2015 roku spółka zależna African Investment Group SA nie wydobywała fosforytów z własnych złóż, a jedynie pośredniczyła w zakupach surowca od podmiotów trzecich z Afryki. Jedno ze złóż zostało bowiem wyczerpane w 2014 roku, a wydobytego surowca było znacznie mniej niż szacowano. Na drugim zaś złożu spółka poszukuje obecnie fosforytów, a prace geologiczne są na początkowym etapie.

Fosforyty to jeden z podstawowych surowców służących do produkcji nawozów wieloskładnikowych, których sprzedaż stanowi znaczną część przychodów polickiej spółki.

Zarząd Grupy Azoty Police podkreśla, że w 2016 roku zakup fosforytów nie będzie zagrożony, a zamówienia surowca pozostaną na niezmienionym poziomie szacowanym na około 1 mln ton rocznie.

W ostatnich dniach prowadzone były intensywne negocjacje handlowe. W ich efekcie udało się firmie uzyskać konkurencyjne ceny u jej wieloletniego dostawcy z Maroka, który jest jednym z największych eksporterów fosforytów na świecie. Policka Spółka będzie sprowadzać także, w miarę potrzeb, fosforyty z innych regionów Afryki.

 

Źródło i fot.: Grupa Azoty

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ