Partner serwisu
18 października 2016

Jak zadbać o właściwą segregację i utylizację śmieci?

Kategoria: Chemia

Segregacja śmieci pozwala na przetwarzanie ich w zakładach przeznaczonych do tego celu. Dla konsumentów problemem jest jednak segregowanie odpadów organicznych w swoich domach i mieszkaniach. Nie powinno się ich wrzucać do zwykłego foliowego worka na śmierci, ponieważ nie ulega on biodegradacji.

Jak zadbać o właściwą segregację i utylizację śmieci?

Stosowanie papierowych toreb jest niewygodne, a wrzucanie odpadów organicznych bezpośrednio do pojemnika – niehigieniczne. Rozwiązaniem tych problemów jest stosowanie innowacyjnych materiałów foliowych przyjaznych środowisku.

Folia podlegająca biodegradacji

Zdecydowana większość przedmiotów, w tym worków i siatek produkowanych z tworzyw sztucznych, nie ulega procesom naturalnego rozkładu. Wyjątkiem od tej reguły jest biodegradowalna folia Ecovio firmy BASF. Znika ona całkowicie przy kompostowaniu w kontrolowanym środowisku. Można ją wykorzystać do gromadzenia odpadów organicznych i wyrzucania ich w higienicznych torbach do odpowiednich pojemników zbiorczych. Odpady mogą od razu być przetwarzane na cenny kompost, zamiast lądować na wysypisku śmieci, gdzie trzeba je przebierać w kompostowni.

Worki wykonane z Ecovio, czyli biodegradowalnego tworzywa sztucznego, w zaledwie cztery tygodnie ulegają biologicznej degradacji w przemysłowych kompostowniach. Pozostają przy tym wytrzymałe na rozrywanie, nawet jeśli odpady organiczne w nich umieszczone są mokre i przy tym ciężkie. Po zawiązaniu worka jego zawartość jest utrzymywana w jednym miejscu, bez przesiąkania płynów czy wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Napełnione torby biodegradowalne z folii Ecovio mogą zostać od razu wyrzucone wraz z zawartością do kontenera na odpady organiczne.

Z czego zrobiona jest innowacyjna folia?

Producent folii biodegradowalnej Ecovio skupił się na tym, aby była ona przyjazna środowisku, a przy tym solidna. Materiał składa się z wytwarzanego z ropy naftowej i nadającego się do kompostowania tworzywa sztucznego Ecoflex®FS. Zostało ono wzbogacone polilaktydem pozyskanym ze skrobi kukurydzianej. W połączeniu z Ecoflex polilaktyd nabrał elastyczności, dlatego można wytwarzać z niego na przykład torby czy folię rolniczą. Ecovio ulega rozkładowi w kontrolowanych warunkach w przemysłowych kompostowniach, gdzie panują wysoka temperatura, wilgoć i odpowiednia zawartość tlenu. Wraz z odpadami organicznymi takie torby, worki i folie ulegają rozkładowi, pozostawiając po sobie cenny kompost złożony z biomasy, wody i dwutlenku węgla.

Zastosowanie biodegradowalnych tworzyw sztucznych

Na całym świecie podatność innowacyjnej folii Ecovio została już dostrzeżona i doceniona. Produkt ten spełnia normy dla tworzyw nadających się do kompostowania i ulegających biodegradacji w Europie, Azji czy Ameryce Północnej.

Jest on stosowany nie tylko do produkcji worków na odpad, ale biodegradowalnych toreb, kubków papierowych, dzięki czemu nie przepuszczają one cieczy, czy do produkcji zgrzewek napojów owiniętych folią. Ecovio najlepiej sprawdza się w zastosowaniach folii dla rolnictwa. Konwencjonalna folia z polietylenu musi zostać zebrana z pól, ponieważ mogłaby zanieczyścić glebę. W przypadku folii biodegradowalnej rolnik po zebraniu plonów może ją po prostu zaorać, a przekształci się ona z czasem w kompost i będzie korzystnie oddziaływać na stan ziemi.

materiał PARTNERA
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ