Partner serwisu
24 października 2016

Dolny Śląsk: Dwa nowe gazociągi i tłocznia gazu Jeleniów II

Kategoria: Paliwa

GAZ-SYSTEM zakończył modernizację systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku.  Inwestycja składała się z trzech części: budowy dwóch gazociągów wysokiego ciśnienia relacji Lasów-Jeleniów i Gałów-Kiełczów oraz budowy tłoczni gazu Jeleniów II, która będzie piętnastą tłocznią w systemie przesyłowym gazu ziemnego.

Dolny Śląsk: Dwa nowe gazociągi i tłocznia gazu Jeleniów II

Inwestycja poprawiła funkcjonalność połączenia Polska-Niemcy. Wpłynęła również na stopień dywersyfikacji źródeł gazu w Polsce poprzez zwiększenie zdolności przesyłowych, jak również możliwość przyłączenia nowych odbiorców do systemu.

Inwestycja była realizowana w latach 2013-2016. Budowa Tłoczni Jeleniów II objęła wykonanie dwóch agregatów sprężarkowych (sprężarka odśrodkowa napędzana turbiną gazową) o wydajności 160 tys. m³/h każdy wraz z urządzeniami pomocniczymi.

Gazociąg wysokiego ciśnienia Lasów-Jeleniów o długości ok.17 km i średnicy 700 mm zlokalizowany został w województwie dolnośląskim na terenie gmin: Pieńsk, Zgorzelec, Węgliniec i Nowogrodziec, natomiast gazociąg wysokiego ciśnienia Gałów - Kiełczów o długości ok. 42 km i średnicy 500 mm powstał w województwie dolnośląskim na terenie gmin: Miękinia, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Długołęka oraz miasto Wrocław.

„Modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku jest bardzo ważna w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki tej inwestycji w sposób znaczący zwiększamy możliwości odbioru paliwa gazowego z Unii Europejskiej w punkcie Lasów, na granicy polsko-niemieckiej. Co ciekawe, w ustawieniu rewersowym możliwy jest również przesył 0,7 mld3 gazu w kierunku Niemiec, np. z Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” – powiedział Pan Artur Zawartko - Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

„Trzeba też pamiętać, że wybudowanie gazociągu Lasów-Jeleniów pozwoliło na połączenie Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska” – dodał Wiceprezes.

Projekt został zrealizowany w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Wartość całej inwestycji to 200,8 mln zł netto. Była ona również współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania wyniosła 108,6 mln zł.

Program inwestycyjny 2015-2023

Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. planuje w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej.

źródło: inf. prasowa
fot. GAZ-SYSTEM

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ