Partner serwisu
09 listopada 2016

Rząd za zmniejszeniem obciążeń dla producentów paliw

Kategoria: Z życia branży

Obniżenie w kolejnych latach minimalnego udziału biokomponentów w paliwach - zakłada przyjęta we wtorek przez rząd nowela ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Jak dodano przyniesie to oszczędności dla producentów paliw rzędu 160 mln zł.

Rząd za zmniejszeniem obciążeń dla producentów paliw

Nowe prawo zakłada ograniczenie kosztów realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), ponoszonych przez producentów i importerów paliw oraz wprowadza unijne rozwiązania dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dla biokomponentów, które mogą być zaliczane do realizacji NCW.

Narodowy Cel Wskaźnikowy określa minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, zużywanych w transporcie w ciągu roku kalendarzowego. Jest on liczony według opałowej.

Po zmianie, w przyszłym roku poziom NCW wyniesie 7,1 proc. (zostanie obniżony z 7,8 proc.). – Korekta ta nie wpłynie negatywnie na zapotrzebowanie na biokomponenty, a w efekcie na zapotrzebowanie na surowce rolne wykorzystywane do ich produkcji. Przyczyni się natomiast do zmniejszenia kosztów realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego o ok. 160 mln zł – podkreśliło CIR.

Nowe przepisy zmieniać będą też sposób określania przez rząd poziomów NCW na kolejne lata. Jak wyjaśniono, rząd co 4 lata (do 15 czerwca danego roku) będzie określać w rozporządzeniu Narodowe Cele Wskaźnikowe na kolejne 8 lat, uwzględniając możliwości surowcowe i wytwórcze branży paliwowej oraz przepisy UE. "Po raz pierwszy rząd określi w akcie wykonawczym NCW na kolejne 8 lat – do 15 czerwca 2019 r" - dodano.

Rada Ministrów ustaliła ponadto, że poziom NCW wyniesie: w 2017 r. – 7,1 proc; w 2018 r. – 7,5 proc.; w 2019 r.– 8,0 proc. i w 2020 – 8,5 proc.

– Przyjęto też, że biokomponenty, zaliczane do realizacji NCW, będą musiały spełnić kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na poziomie 50 proc. dopiero od 1 stycznia 2018 r. Do końca 2017 r. ma być zachowany poziom dotychczasowy, tj. co najmniej 35 proc. Rozwiązanie to poprawi konkurencyjność krajowych wytwórców biokomponentów i jest zgodne z przepisami unijnymi – poinformowano.

 

 

Żródło: PAP

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ