BASF: Innowacje i współpraca
W listopadzie BASF Polska podpisała memorandum o współpracy z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla. Wspólny projekt z wykorzystaniem technologii OASE blue firmy BASF pozwala optymistycznie patrzeć na rozwój procesów wychwytu dwutlenku węgla, a w przyszłości również metod zagospodarowania tego związku w procesach chemicznych (i energetycznych). Zastosowanie technologii BASF pozwala na separację dwutlenku węgla z wydajnością powyżej 90% i uzyskanie czystości tego gazu sięgającej 99,9%. OASE blue umożliwia separację CO2 z gazów spalinowych w elektrowniach bazujących na węglu kamiennym i brunatnym oraz zostało zoptymalizowane do wykorzystania w obiektach wielkoprzemysłowych.
Współpraca realizowana przez BASF Polska i IChPW jest przykładem innowacyjnych i istotnych dla przemysłu działań, które mogą jednocześnie wnosić wkład w poszukiwanie odpowiedzi na aktualne wyzwania środowiskowe i gospodarcze, (bez wątpienia można zaliczyć tu potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych). Wspólny projekt pokazuje także, że współpraca i partnerstwo to podstawowe czynniki budujące wartość dodaną w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla polskiej branży chemicznej.
– Innowacje stanowią kluczowy czynnik rozwoju branży chemicznej w Europie. Istotne jest przeznaczanie środków na właściwe cele: zróżnicowane inteligentne portfolio produktowe, inwestycje w nowe, specjalistyczne technologie, start-upy, rozporządzanie budżetem w oparciu o to, gdzie dostrzegalny jest potencjał biznesowy. W obecnym otoczeniu gospodarczym wydajne i skuteczne zarządzanie innowacjami wiąże się także ze współpracą, która stwarza prawdziwą przewagę – powiedział Andreas Gietl.
Nafta Chemia każdego roku gromadzi czołowych przedstawicieli branży naftowej i chemicznej, poruszając tematy kluczowe dla całej polskiej gospodarki. Tegoroczna konferencja stanowiła 12 już odsłonę branżowego spotkania służącego wymianie doświadczeń, która pozwoliła na podsumowanie 2016 roku i wspólne spojrzenie na właściwe kierunki rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce w 2017 roku.
Źródło i fot.: informacja prasowa