Partner serwisu
18 stycznia 2017

Jak zadbać o pracowników i infrastrukturę zimą

Kategoria: Z życia branży

Z kilku przyczyn zima jest dla zakładów przemysłowych oraz centrów logistycznych najbardziej wymagającą spośród pór roku. O czym warto pomyśleć, by zadbać o dobre samopoczucie zatrudnionych oraz bezproblemowe i wydajne funkcjonowanie infrastruktury?

Jak zadbać o pracowników i infrastrukturę zimą

Do charakterystycznych dla zimy czynników mogących negatywnie wpływać na efektywność pracowników lub sprawne działanie sprzętu należą przede wszystkim: nieprzekraczająca zera średnia dobowa temperatura i występowanie jej dużych amplitud w strefach, w których umiejscowione są procesy intralogistyczne, oraz krótkie dni, wymuszające używanie dużych ilości sztucznego światła. Radzimy, na co zwrócić uwagę, by zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek, błędów i spadku wydajności.

Infrastruktura dla ludzi

Według amerykańskich badań, przebywanie w temperaturze poniżej 18 stopni skutkuje znaczącym obniżeniem efektywności w zadaniach wymagających zapamiętywania i logicznego rozumowania. Pogarszają się także zdolności percepcyjne i umiejętność skupienia uwagi. Wychłodzenie organizmu pracownika może więc powodować nie tylko przeziębienie, ale również zwiększać częstotliwość wypadków.

– Godnym rozważenia pomysłem jest organizacja pracy, dzięki której ekspozycja na niekorzystne warunki nie będzie zbyt długotrwała. Warto także wyposażyć flotę wózków widłowych w modele z ogrzewaną kabiną i fotelem – mówi Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Ryzyko pozwolą zniwelować również bardziej odporne na ludzkie błędy pojazdy o polepszonej przyczepności. Charakteryzują się one napędem na przednie koła, wahliwie zawieszoną osią oraz zautomatyzowanymi systemami wspomagania układu kierowniczego – dodaje.

Ze względu na krótki czas dobowego nasłonecznienia, charakterystyczny dla tej pory roku, należy upewnić się także, że światło sztuczne, na którym trzeba będzie w dużej mierze polegać, ma parametry wystarczające, by wykonywać zadania sprawnie i bezpiecznie. Wymagania dla poszczególnych stanowisk sformułowane są w materiałach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Choć w teorii można nabyć dokumentację i wykonać obliczenia samodzielnie, coraz więcej firm decyduje się na okresowe audyty wykonywane przez wyspecjalizowane podmioty.

 – Dokonując pomiarów, bierze się pod uwagę ujęte w tabelach PKN parametry, mające wpływ na szybkość i jakość realizacji zadań oraz samopoczucie pracowników: natężenie światła, rozkład luminacji, olśnienie i oddawanie barw – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Korzystając z okazji, można także przeanalizować efektywność energetyczną stosowanych rozwiązań i – jeśli będzie to zasadne – wskazać obszary, w których modernizacja pozwoli wypracować wymierne korzyści – radzi ekspert.

Ludzie dla infrastruktury

Jeszcze zanim przyjdą największe mrozy, należy zadbać także o odpowiednie wyposażenie maszyn funkcjonujących na zewnątrz zakładu.

– Spodziewając się spadków temperatur, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić stan ogumienia. Jeśli pojazd ma poruszać się po śliskiej nawierzchni, warto sprawdzić zużycie bieżnika i - w razie potrzeby - wymienić opony – radzi Tobiasz Jakubczak. – Dodatkowo, w wypadku, gdy na placu manewrowym zalega śnieg, konieczne może być zastosowanie stalowych łańcuchów. Jeśli jego pokrywa jest szczególnie gruba, można usunąć ją przy pomocy pługów, oferowanych przez dostawców wyposażenia intralogistycznego. Mocuje się je w miejsce wideł wózka – tłumaczy specjalista ds. produktu STILL Polska.

Dla układów maszyn niebezpieczna może być także amplituda temperatur w strefie pracy. W warunkach, gdzie sięga ona 40 stopni, należy zabezpieczyć sprzęt przed wszystkimi efektami związanymi z kondensowaniem się pary wodnej. Skutecznym sposobem zapobiegania korozji wywołanej jej skraplaniem jest pokrycie kluczowych elementów pojazdu dodatkową warstwą lakieru. Usterkom możemy przeciwdziałać również dzięki stworzeniu strefy buforowej przy wjeździe do budynku. Urządzenie, które przebywało na mrozie, powinno odstać około 30 minut w pomieszczeniu przejściowym o temperaturze zbliżonej do 0 stopni. Pozwoli to na ograniczenie skraplania pary wodnej, nie dopuszczając do potencjalnie niebezpiecznego ponownego zamarznięcia. Z tych samych przyczyn w obszarach, w których występować mogą wysokie amplitudy temperatur, niezwykle istotne jest również wykorzystanie zabezpieczonych przed wilgocią maszyn, szaf sterowniczych i opraw.

– Rozwiązania oświetleniowe do zastosowania na zewnętrz oraz w strefach buforowych powinny charakteryzować się szczelnością IPx5 – mówi Gronert. – Parametr na tym poziomie gwarantuje zabezpieczenie przed wysoką wilgotnością powietrza, a także jej przenikaniem do układów optycznych wskutek kondensacji wywołanej wahaniami temperatur – dodaje projektant oświetlenia TRILUX Polska.

Myśląc o zapewnieniu płynnej pracy zakładu - niezależnie od warunków wewnętrznych - warto więc mieć na uwadze zarówno dobre samopoczucie pracowników, jak i odpowiednie przygotowanie infrastruktury. Jeśli nie pominiemy żadnej z tych grup czynników, mamy szansę gładko przejść przez zimę.

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ