Partner serwisu
31 stycznia 2017

Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych: Transfer wiedzy w dwie strony

Kategoria: Z życia branży

30 stycznia w Katedrze Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej odbyła się inauguracja XVII edycji Studiów Podyplomowych „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych”, a także zakończenie XV edycji oraz XVI edycji prowadzonej równolegle we współpracy z Centrum Edukacji Grupy ORLEN w Płocku.

Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych: Transfer wiedzy w dwie strony

Uroczystości towarzyszyła promocja najnowszej książki prof. Adama Markowskiego pt. „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych”.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Piotr Chełmiński – Członek Zarządu ds. Rozwoju i Energetyki PKN ORLEN S.A., Artur Kopeć – Członek Zarządu Grupy Azoty S.A. i Jarosław Ptaszyński – Prezes Zarządu Anwil S.A.

– Gdy zastanawialiśmy się, gdzie mogłyby odbywać się takie studia, jak domyślają się Państwo, wybór mógł być tylko jeden – mówił Piotr Chełmiński.

– Widać, że jest zapotrzebowanie na te studia. A nie wyglądałyby one tak, gdyby nie jedna osoba – mentor, który zaraża całe rzesze inżynierów swoją pasją i wiedzą. Oczywiście mowa o Panu Profesorze Adamie Markowskim – kontynuował Artur Kopeć. – W czym tkwi sukces tych studiów? Po pierwsze to na pewno charyzma prof. Markowskiego i jego współpracowników. Drugim jest to, że Politechnika Łódzka znalazła niszę edukacyjną na rynku i oferuje to, czego nie oferują inni. A trzecim bardzo ważnym elementem jest transfer wiedzy w obie strony – tu szkolą się inżynierowie, praktycy, którzy na co dzień mają kontakt z obszarem bezpieczeństwa – wnoszą swoje doświadczenie, które w połączeniu z wiedzą profesorów powodują, że tworzona jest nowa jakość i prestiż – dodał.

– Sam jestem absolwentem tych studiów z roku 2000, jednej z pierwszych edycji. Kilkanaście lat temu Anwil wysyłam do udziału w nich 1-2 osoby, dziś jest ich kilkanaście – zwrócił uwagę Jarosław Ptaszyński.

Studia „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych” prowadzone są na Politechnice Łódzkiej od 1997 roku, a ich twórcą i głównym animatorem jest prof. Adam Markowski. – XVI edycja tego studium za nami i łącznie ponad 500 absolwentów. Dla wielu z nich zakończenie tych studiów stało się ważnym impulsem w rozwoju własnej kariery zawodowej – mówił Piotr Kazimierski, Dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

W czasie spotkania wykład pt. „Świat Bezpieczeństwa Procesowego” wygłosił prof. Adam Markowski:

– Bezpieczeństwo procesowe to dziedzina, która jest wielką częścią nauki o bezpieczeństwie. Narodziła się w latach 70. i dzisiaj stanowi podstawę w zapewnieniu bezpieczeństwa w procesach chemicznych z udziałem dużej ilości substancji niebezpiecznych – rozpoczął swój niezwykły wykład prof. Markowski.

Wręczono świadectwa ukończenia absolwentom XV i XVI edycji, a najlepsi odebrali nagrody i wyróżnienia.

Nagrody

Bezpieczeństwo siłą Azotów – Artur Błażejak, Łukasz Branica, GA Zakłady Chemiczne Police;
Stop poważnym awariom – Igor Hejke, UDT Wrocław;
Wzór do naśladowania – Piotr Hardzina, Rafał Falkowski, Grzegorz Krajewski, Grupa LOTOS;
Bezpieczeństwo to czysty zysk – Radosław Czapla, Rafał Lik, Arkadiusz Biskup, PSP;
Nagroda ORLEN – Jacek Brudnicku, Małgorzata Bobrek, Agnieszka Dembowska, ORLEN;
Nagroda Anwil – Kamil Czepielewski, Maciej Jędrzejczak, Robert Pener.

 

– Jak cenne jest bezpieczeństwo dowiadujemy się gdy je tracimy. Bądźmy mądrzy przed a nie po szkodzie – to słowa wypowiedziane przez Prezesa Artura Kopcia, które „krótko i węzłowato” wskazują na istotę studiów „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych”, których XVII edycja ruszyła.

 

Galeria Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych: Transfer wiedzy w dwie strony

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ